Bernard Žouželka

* 19.5.1897 Malá Raková (dnes Rakůvka, okres Prostějov) – † 1967 Brno


obchodník s železářským zbožím


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


zajímavé okolnosti

prodejně s domácími potřebami na Palackého třídě 80 říkají místní dodnes U Žouželky


bydliště

Malá Raková čp. 10 (rodný dům),
Brno-Královo Pole, Palackého třída 80


vzdělání

vyučený obchodní příručí


zaměstnání

prodejce železářského zboží


poznámky

Narodil se jako nejmladší z deseti dětí, z nich se dospělosti dožily děti čtyři. Z nich však bratr František padl v první světové válce na ruské frontě.
Po návratu z ruského zajetí v první světové válce začal samostatně podnikat s železářským zbožím, které kupoval v továrnách a prodával stavebním firmám v Brně a okolí. Jelikož se ve svém oboru stal úspěšným, rozhodl se s pomocí půjček postavit v Králově Poli nájemní dům s podnikatelskými prostorami včetně vlastní prodejny. Všechny vydělané peníze investoval do rozvoje domu i obchodu, pro vjezd ke skladům v podzemí přikoupil další pozemek na ještě jeden dům, i s byty pro zaměstnance (dnes Malátova 1c).
Ve svém domě žil Bernard Žouželka s rodinou až do roku 1949, kdy byl dům i s obchodem znárodněn, veškeré zboží komunisté zabavili a majitel sám byl odveden do tábora nucených prací. Po propuštění se vrátil se značně poškozeným zdravím, zcela psychicky zlomen, bez jakýchkoliv prostředků. S rodinou byl vystěhován jako nežádoucí osoba do pohraničí.
Dům a obchod byly potomkům vráceny v roce 1992.


ulice

Palackého třída
bydliště


stavby

Obytný dům s obchodními prostory
Palackého třída 80/2083
majitel


hub, Menš


Aktualizováno: 05. 07. 2020