prof. Vladimír Štěrba

* 7.8.1922 Brno – † 22.3.2020 Brno


ekonom a amatérský entomolog


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR, ČSSR, ČR


zajímavé okolnosti

První sbírku motýlů založil v roce 1936 z nálezů na skautských táborech a výletech, byla zničena granátem v roce 1945. Druhou sbírku začal budovat v roce 1947.


vzdělání

Obchodní akademie v Brně (1942 maturita),
Vysoká škola obchodní v Praze (absolvoval v roce 1950)


dílo

Jako amatérský entomolog poskytl množství informací i studijní materiál pro publikace svým kolegům, sám je spoluautorem několika odborných článků o běláscích.
K jeho sbírce motýlů patřily i knihy, časopisy, deníky z cest a kartotéka denních motýlů ČR a SR. Obsáhlou celoživotní „motýlářskou“ korespondenci (asi 25 kg) a kopii kartotéky věnoval profesor Štěrba Entomologickému ústavu v Českých Budějovicích.
Věnoval se také fotografování a díky svým dokumentačním aktivitám zanechal cenné snímky nejen ze života Sokola, ale také Černovic.


zaměstnání

za 2. světové války se stal členem odbojové organizace a po prozrazení byl zatčen, odsouzen a internován v německém kriminále až do osvobození americkou armádou v roce 1945,
od roku 1950 Obchodní akademie v Brně a Blansku (středoškolský profesor)


odborné a zájmové organizace

Sokol Brno (žák, dorostenec, trenér, funkcionář, zúčastnil se X. všesokolského sletu a závodů v Praze v roce 1938 a ještě XIV. sletu v roce 2006 jako senior ve skladbě Věrné gardy),
Hnutí slovanské domoviny (odbojová organizace),
Česká společnost entomologická (dříve Československá)osoby

František Cedivoda
spoluprácehub


Aktualizováno: 25. 09. 2020