Josef Hájek

* 1844 Schirmdorf (dnes Semanín, okres Ústí nad Orlicíc) – † 24.6.1885 Brno (zemská nemocnice)


dělník, který zahynul při stávce v roce 1885


příčina úmrtí

zánět pobřišnice


bydliště

Prace čp. 29 (okres Brno-venkov, doloženo v letech 1871–1885)


zaměstnání

tovární dělník



poznámky

Podařilo se nám vypátrat na základě drobných zmínek v dobových novinách a výzkumem v matrikách stručně jeho životní osudy.
První zpráva v Moravské orlici z 18. 6. 1885 uvádí: „Z výtržníků (!, dělníkovi bylo 41 let -Menš) byli někteří bodákem zraněni, jeden z nich, jenž bodnut v tuhé srážce v Ottově ulici, prý dnes už skonal.“
Týž den uveřejnily noviny Tagesbote zprávu o událostech v Brně, kde se objevily i bližší údaje o onom zraněném. Ke zranění mělo dojít již večer 16. 6. 1885 „během srocení lidí v blízkosti Samkovy továrny“, noviny uvedly i jméno a bydliště. Liší se však zcela v líčení způsobu, jakým ke zranění došlo. Zde se hovoří o neznámém dělníkovi, který při srocení davu udeřil do břicha a hrudníku Josefa Hájka, ten upadl, kolemstojící po něm šlapali a způsobili mu těžká zranění, poté byl dopraven do nemocnice. Z novin zřetelně cítíme nacionální zabarvení: zranění vojenským bodákem (české noviny) proti pošlapání sroceným davem (německé noviny).

Co nám prozradily matriky? Josef Hájek se narodil jako nemanželský syn. V roce 1871 se oženil jako sedmadvacetiletý v Praci s o dva roky starší Františkou, rozenou Rybovou, Oba snoubenci měli sice jako povolání uvedeno „domkař“, ale ze sčítání obyvatel v roce 1869 víme, že tehdy ještě svobodná Františka pracovala jako dělnice ve vlněné přádelně v Brně za denní plat. Zde pracoval i její bratr Jan a je pravděpodobné, že se všichni mladí lidé právě v přádelně seznámili. Možná, že Josefovi Hájkovi poskytli i podnájem, určitě zde však bydlel po sňatku až do své tragické smrti. S rodinou švagra vycházel Josef Hájek zřejmě dobře, protože býval kmotrem jejich dětí, odtud známe z matriky narozených i jeho trochu neumělý podpis. Manželům Hájkovým se narodilo pět dětí, z nichž čtyři zemřely v dětském věku. Vdova Františka měla v roce 1885, kdy manžel zemřel, 43 let, tehdy žily čtyři děti, z nichž nejmladší dcerka měla teprve tři roky.
Podle matriky úmrtí byl Josef Hájek pohřben v pátek 26. 6. 1885 na brněnském ústředním hřbitově, pohřeb proběhl bez pozornosti tisku. Pouze Moravská orlice uvedla 27. 6. 1885 nepřesně, že „v zemské nemocnici zemřel včera dělník Josef Hájek na zánět pobřišnice následkem ran, které při nepokojích utrpěl“.



osoby

Jan Ryba
švagr Johann Leopold Samek
J. Hájek měl být zraněn poblíž továrny J. Samka


partneři

Františka Hájková (Rybová)
sňatek: 30. 5. 1871, Prace




ulice

Ottgasse (Ottova)
místo, kde mělo dojít ke zranění dělníka (dnes část ulic Ponávka a Soudní)


stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
místo posledního odpočinku


události

17. 6. 1885
Velká stávka brněnských texilních dělníků
zahynul na následky zranění


Menš


Aktualizováno: 06. 03. 2021