Encyklopedie dějin města Brna

Josef Kupka

    PhDr. ThDr. Josef Kupka


    • * 7.5.1862 Černá Hora – † 20.6.1941 Nová Říše


    • 11. biskup brněnský (1931–1941), světící biskup brněnský (1924–1931), apoštolský administrátor brněnské diecéze (1926–1931); válka a odboj 1938–1945; politický vězeň; akce 1. 9. 1939


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Rakouské císařství, Rakousko-Uhersko, ČSR


    • zajímavé okolnosti

      V roce 1932 spolupracoval na vydání Agendy moravské církevní provincie.
      Ve dnech 21.–24. 8. 1934 svolal do Brna druhou diecézní synodu.

    • příčina úmrtí

      srdeční angína


    • bydliště

      Brno, Petrov 8


    • vzdělání

      1. c. k. slovanské gymnázium v Brně (absolvent v roce 1880),
      teologie v Brně,
      1887–1889 univerzita sv. Tomáše Akvinského v Římě,
      teologická fakulta v Olomouci (do roku 1891)


    • dílo

      zobrazit - Církevní rok, Brno 1907.
      - Hlavní pravidla o vedení matrik, Brno 1900.
      - Kázání a homilie na neděle a svátky, Brno 1920.
      - O mši svaté, Brno 1899.
      - Pastýřský list pro dobu postní 1929, Brno 1929.

      Patřil k předním spolupracovníkům Podlahova Českého slovníku bohovědného.


    • zaměstnání

      20. 9. 1884 vysvěcen na kněze,
      1884–1887 kooperátor v Moravských Budějovicích,
      kaplan v Mohelně,
      1. 10. 1889 profesor náboženství na německé reálce v Hustopečích,
      1. 10. 1890 profesor pastorální teologie na teologickém učilišti v Brně (do 1913),
      24. 7. 1891 promován na doktora teologie v Olomouci,
      1909 jmenován papežským komořím,
      1913–1931 brněnský sídelní kanovník,
      1922 jihlavsko-znojemský arcijáhno,
      10. 4. 1924 titulární biskup adrahenský s určením pro brněnskou diecézi,
      7. 9. 1924 konsekrován v Brně,
      31. 5. 1926 apoštolský administrátor diecéze (úřadu se ujal dne 3. 6. 1926),
      22. 10. 1931 jmenován brněnským sídelním biskupem (8. 12. 1931 slavnostně intronizován)

    • odborné a zájmové organizace

      člen Dědictví sv. Cyrila a Metoděje (do roku 1892)


    • hrob

      pochován do biskupské hrobky v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla


    • poznámky

      Biskup Josef Kupka neužíval žádného znaku. Dne 2. května 1937 vysvětil kostel v Maršovicích (záznam z Pamětní knihy obce Maršovic na straně 69).
      V době nacistické okupace byl zatčen jako rukojmí v akci Albrecht der Erste 1. 9. 1939 a vězněn několik dnů na Špilberku. Byl nejstarším ze všech vězňů, kteří byli v této akci v Brně zatčeni.
      Pohřeb se konal 26. 6. 1941.


    • obrazy

      img5995.jpg


    • prameny, literatura

      zobrazit "Heraldická procházka Petrovem"
      "Biskupství brněnské"
      "Úmrtní protokol z roku 1941"
      "Encyklopedie českých a moravských sídelních biskupů"
      "Biskupové brněnské diecéze"
      "Malý slovník osobností českého katolicismu 20. století s antologií textů"
      "Dějiny Dědictví sv. Cyrila a Metoděje v Brně 1850–1930"
      "Géniové církve a vlasti"
      "Společenský almanach Velkého Brna"
      "1. září 1939 - akce Albrecht I. v Brně"


    • osoby

      Ladislav Daněk
      oddávající při sňatku dr. Daňka Václav Drbola
      kněz, kterého biskup vysvětil František Maria Alfred Harrach
      Josef Hinterhölzl
      kněz, kterého biskup vysvětil Josef Koudela
      J. Kupka pohřbíval J. Koudelu
      další osoby (6)...
      Michael Daniel Marave
      Bohuslav Němčanský
      kněz, kterého biskup vysvětil František Siard Nevrkla
      vysvětil P. Nevrklu na kněze Josef Pojar
      František Pokorný
      vysvěcen biskupem Kupkou na kněze
      Rudolf Zbirovský
      vysvěcen biskupem Kupkou na kněze


    • ulice

      Petrov
      bydliště


    • stavby

      Kostel sv. Jana Nepomuckého
      Elišky Přemyslovny 27/454
      brněnský biskup, který kostel vysvětil
      Kostel sv. Cyrila a Metoděje
      Gajdošova 99/2684
      posvětil hotovou stavbu
      Kostel sv. Augustina
      náměstí Míru 7/377
      vysvěcení kostela


    • události

      21. 5. 2016
      Jmenování nového brněnského pomocného biskupa Mons. Pavla Konzbula
      biskup brněnský
      22. 6. 1968
      Brněnský biskup se po 18 letech internace vrací do svého úřadu
      předchůdce prof. Skoupého
      1. 10. 1953
      Zřízení farnosti Brno-Židenice
      brněnský biskup
      8. 12. 1939
      Posvěcení oratoře a příchod salesiánů do Brna
      biskup, který oratoř posvětil
      27. 10. 1935
      Svěcení kostela sv. Cyrila a Metoděje v Židenicích
      biskup, který kostel vysvětil

      další události (2)...
      3. 10. 1926
      Posvěcení kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starém Lískovci
      biskup brněnský, který kostel posvětil
      16. 7. 1922
      Slet Československého Orla
      biskup brněnský


    • související odkazy

      mapa


    • autor

      MJ, Menš


Aktualizováno: 26. 01. 2016

Josef Kupka (autor portrétu: František Süsser, r. 1930). Foto in: Biskupství brněnské, Brno 2000, s. 67.