Emil Kuklínek

* 31.5.1904 Brno – † 29.6.1944 Roskilly Farm, St. Keverne, Cornwall (Anglie)


válka a odboj 1938–1945; účastník čs. zahraničního odboje; příslušník čs. letectva ve Velké Británii


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

havárie letounu


vzdělání

měšťanská škola,
vyšší průmyslová škola strojní


jiné pocty

Plukovník in memoriam od 1. 6. 1991 rozkazem MNO ČSFR č. 0103 z 29. 5. 1991


zaměstnání

technik ve mlýně v Nitře


hrob

Helston, Cornwall, Anglie (hrob č. 29)


poznámky

Emil Kuklínek, původním povoláním technický úředník a záložní četař československé armády, odešel do zahraničí v březnu 1940 přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a Řecko. Z Bejrútu se pak dostal lodí do Marseille a počátkem května 1940 byl v Agde prezentován u letecké skupiny československého vojska, s níž se po porážce Francie dostal lodí do Velké Británie. Vstoupil do RAF a krátce nato jej přidělili k 310. československé stíhací peruti jako leteckého mechanika-strojaře. Ve svých téměř čtyřiceti letech však toužil po zařazení do operační činnosti.
V roce 1943 došlo u 311. perutě k přezbrojení na letouny Liberator a vyvstala potřeba vyškolení letců v odbornosti palubní mechanik (Flight Engineer, F/E), šanci tak dostal i E. Kuklínek. Absolvoval 4. školu technického výcviku (No 4 School of Technical Training, S of TT) v St. Athanu a 1. střeleckou školu (No1 Air Gunnery School, AGS) v Manby a počátkem února 1944 jej zařadili jako F/E k „třistajedenáctce“; první operační let vykonal rotmistr letectva v záloze E. Kuklínek 21. 2. 1944 v osádce F/O Františka Naxery.
Dne 29. 6. 1944 odstartoval z letiště v Predannacku Liberator GR.Mk.V BZ 754 (J) pilotovaný F/O F. Naxerou s E. Kuklínkem na palubě k protiponorkové patrole. Letoun se těsně po startu zřítil do lesíka nedaleko Roskilly Farm u St. Keverne v hrabství Cornwall. Spolu s kapitánem letounu a E. Kuklínkem tehdy zahynuli ještě druhý pilot F/Sgt Josef Jiroutek, navigátor F/O Václav Ždímal a radiotelegrafisté Sgt Walter Staňo, Sgt Ladislav Žilák a Sgt Josef Kubát. Přežil jediný – radiotelegrafista Sgt František Bebenek. Těla zahynuvších letců byla pohřbena na hřbitově v Helstonu (Cornwall).
osoby

Václav Ždímal
spolupráce v zahraničním odboji, společně zahynuliJMik, Menš


Aktualizováno: 27. 05. 2012