Jaroslav Kalášek

* 29.1.1918 Bynina u Valašského Meziříčí – † 10.7.1944 Ardoch-Alness (Skotsko, Velká Británie)


válka a odboj 1938–1945; účastník čs. zahraničního odboje; příslušník čs. letectva ve Velké Británii


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

havárie letounu


bydliště

Brno-Žabovřesky


vyznamenání a pocty

Československý válečný kříž 1939 in memoriam


odborné a zájmové organizace

Skaut


hrob

Kiltearn (Skotsko)


poznámky

Jaroslav Kalášek pocházel z obce Bynina, která je nyní součástí Valašského Meziříčí. Jeho rodina se po několika letech odstěhovala do Brna-Žabovřesk, odkud po okupaci se skupinou mladých středoškoláků odešel v červnu 1939 do Polska.
Lodí připlul do Francie, sloužil v Cizinecké legii a byl zařazen u československé armády v Agde k 3. pěšímu pluku, který se bojů na frontě proti Němcům v červnu 1940 neúčastnil.
Podařilo se mu však odjet do Velké Británie, kde se v srpnu 1940 v Cholmondeley přihlásil k letectvu a stal se zbrojířem u 310. československé stíhací perutě.
Stejně jako mnozí další však chtěl létat, a tak v létě 1943 nastoupil k výcviku radiotelegrafistů-palubních střelců.
Po absolvování radiotelegrafického výcviku ve 1. škole pro letecké radiotelegrafisty (No 1 Signal School, SS) v Cranwellu byl v červnu 1944 odeslán k 8. škole pro výcvik palubních střelců (No 8 Air Gunnery School, AGS) v Evantonu ve Skotsku. Odtud odstartoval 10. 7. 1944 cvičný stroj Anson Mk.I NK 477 s polským pilotem Sgt Adamem Ścigalou, britským instruktorem Sgt Johnem E. Hillsem a radiotelegrafisty-žáky Sgt Stanleyem Heronem, Sgt Kennethem W. Chantrellem a Sgt J. Kaláškem. Letadlo se však z neznámých příčin zřítilo k zemi u Ardoch-Alness u Evantonu a všechny osoby na palubě zahynuly.
Hrob J. Kaláška je na hřbitově v Kiltearnu (hrob č. I-41).JMik


Aktualizováno: 21. 04. 2017