Karel Navrátil

* 3.11.1915 Brno-Královo Pole – † 20.9.2012


válka a odboj 1938–1945; účastník čs. zahraničního odboje; příslušník čs. letectva ve Velké Británii


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


bydliště

Vídeň (domovská příslušnost),
Karlovy Vary


vzdělání

Menšinová škola Komenského ve Vídni,
textilní obchodní škola ve Vídni


zaměstnání

učitel angličtiny


odborné a zájmové organizace

Sokol Vídeň


poznámky

Jeho rodiče přišli z Vídně do Králova Pole na počátku 1. světové války a po jejím ukončení se tam opět vrátili. Karel Navrátil navštěvoval ve Vídni menšinovou českou školu, pak obchodní textilní školu a pracoval v oboru až do roku 1938, kdy jako voják Wehrmachtu (kam musel narukovat po anšlusu Rakouska) protestoval proti zabrání Sudet. Byl za to 4 měsíce vězněn.
Po vypuknutí 2. světové války byl ale opět povolán do německé armády, působil jako instruktor u dělostřelectva.
Jako Čech žádal propuštění z Wehrmachtu, čehož nakonec dosáhl. V únoru 1941 přeplaval přes Rýn do Švýcarska, kde byl internován. Pak se mu však podařilo přejít do neokupované Francie a odtud se dostal do Španělska, kde byl zatčen a vězněn v koncentračním táboře Miranda de Ebro. Za pomoci čs. úřadů se s dalšími internovanými čs. občany dostal přes Gibraltar v únoru 1943 do Velké Británie. Vstoupil do čs. armády a krátce nato se přihlásil do britského Královského letectva (RAF), prodělal stíhací pilotní výcvik v Anglii a v Kanadě.
Válka však skončila dříve, než se mohl aktivně zúčastnil bojů. Byl veden jako příslušník Náhradního a výcvikového tělesa čs. letectva (Czechoslovak Depot). V čs. armádě měl hodnost četaře, u britského letectva F/Sgt.
Po ukončení války a návratu do ČSR působil od října 1945 do roku 1970 jako učitel jazyků na obchodní akademii (později střední ekonomické škole) v Karlových Varech (srov. sdělení syna Karla Navrátila ml.).


JMik


Aktualizováno: 27. 03. 2015