Jan Sklenář

* 24.6.1878 Jedov (dnes Náměšť nad Oslavou), okr. Třebíč – † 24.8.1950 Brno, nemocnice u sv. Anny


námořník rakousko-uherského námořnictva a účastník národního odboje na Jadranu


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


bydliště

Jedov čp. 6 (rodný dům),
Brno-Královo Pole, Dobrovského 15,
Brno, Pekařská 53


zaměstnání

od roku 1918 pracoval v Brně jako úředník Státních drah


odborné a zájmové organizace

1928–1932 předseda veteránského klubu Československé obce bývalých námořníků a účastníků národního odboje na Jadranu (pobočka Brno)poznámky

Odbornou specializaci získal ve strojní škole válečného námořnictva v Pule. Stal se členem posádky křižníku „Kaiserin Elisabeth“, se kterým poprvé vyplul z Puly v roce 1898. Člen posádky torpédového křižníku „Leopard", se kterým byl na přelomu století v Číně v době povstání boxerů. V roce 1909 člen výpravy námořníků, kteří se vydali do Rigy pro loď „Moskva“ (pozdější loď Gäa), posléze člen posádky bitevní lodi „Radetzky".
Za Velké války, v říjnu 1914, se „Radetzky" podílel na blokádě pobřeží Černé Hory. Mužstvo válečné lodi tehdy úspěšně ostřelovalo nepřátelské baterie na hoře Lovčen nad bokou Kotorskou. Při odvetném nájezdu rakouské flotily na italské pobřeží v květnu 1915 ostřeloval „Radetzky" přístavní město Potenza. V polovině ledna 1918 propukla v Námořním arzenálu v Pule mohutná protiválečná stávka, ke které se připojily i posádky válečných lodí, mj. také mužstvo na lodi „Radetzky". Po ukončení stávky, 28. ledna 1918, zajistilo námořní velitelství v Pule vylodění všech „nespolehlivých mužů“. Mezi nimi byl také Jan Sklenář. Muži byli převezeni na ostrov Brioni a zařazeni k trestnímu Námořnímu praporu III (Seebataillon III), kde byli internováni pro „porušování kázně a poslušnosti“ až do zániku rakouského válečného loďstva v říjnu 1918.
Jan Sklenář byl roce 1907 povýšen do hodnosti štábního strojmistra, v květnu 1913 do hodnosti vrchní štábní strojmistr.
Poznámka: S.M.S. (Jeho Veličenstva Loď) - zlatý nápis na černé stuze námořnické čepice; těmito písmeny doplňovány názvy jednotlivých plavidel rakousko-uherského loďstva.
(Informace pro naši encyklopedii upřesnila paní dr. Jarmila Urbanová, děkujeme.)

partneři

Jana Sklenářová (Táborová)
sňatek: 28. 5. 1907 v České Třebové
ulice

Dobrovského
bydliště Pekařská
místo úmrtí


stavby

Královopolský hřbitov
Myslínova
místo posledního odpočinku


MJ, Menš


Aktualizováno: 05. 01. 2019