Bohuslav Němec
* 2.11.1913 Olomouc (okres Olomouc) † 7.5.1942 Mauthausen
válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje; účastník zahraničního odboje; člen výsadku ze SSSR; první stanné právo; oběti okupace
česká
Rakousko-Uhersko, ČSR
Odsouzen stanným soudem v Brně 22. 12. 1941 pro rušení veřejného pořádku a bezpečnosti, pro sabotážní jednání a pro zločin velezrady k trestu smrti a zabavení veškerého majetku.
Rozsudek stanného soudu v Brně 22. 12. 1941 vykonán kolektivně na 72 osobách.
popraven v koncentračním táboře
Přerov, Štefánikova ulice 2
Vojenská akademie v Hranicích
v roce 1966 mu byla ve Štefánikově ulici č. 2 v Přerově odhalena pamětní deska (na ní uveden spolu s otcem Janem),
jeho jméno je uvedeno v památníku v Hrabyni
voják z povolání (nadporučík pěšího pluku 41 v Žilině)
DTJ
Narodil se v Olomouci v rodině železničáře Jana Němce, rodina se brzy přestěhovala do Přerova. V rodinné tradici měl politicky blízko k sociální demokracii. Byl členem DTJ.
Okupace jej zastihla u 41. pěšího pluku v Čadci. Po demobilizaci se vrátil k rodičům do Přerova. Spolu s otcem a bratrem se zapojil do odboje v ON, byl vysílán jako kurýr a zpravodajec na Slovensko.
V květnu 1939 byl zřejmě náhodně v Ostravě zatčen, po propuštění uprchl v červenci 1939 do Polska, kde se připojil ke vznikající československé jednotce v Krakově. S ní prodělal ústup do SSSR, po vypuknutí sovětsko-německého konfliktu se přihlásil do zpravodajsko-sabotážního kurzu, který vedli důstojníci československé vojenské mise v SSSR.
Výsadek „S 1/ R“, kterému velel, měl za plnit sabotážní a zpravodajské úkoly. Vysazeni v noci z 9. na 10. září 1941 u Dřínova na Kroměřížsku, došlo k rozptýlení výsadku. Bohuslav Němec se samostatně vydal k rodičům do Přerova. Zde získal řadu spolupracovníků, ale pobyt v Přerově pro něj nebyl bezpečný, protože jej znal značný okruh lidí ještě z předválečného období. Spolupracovníci v odboji, Jan Polách a jeho manželka, mu našli úkryt v Brodku u Přerova ve vile obchodníka Jana Skopala. Sem se přesunul 14. 9. 1941. Zde se, po krátkém přerušení, skrýval až do začátku října 1941.
Podnikal řadu jednání, v nichž navazoval kontakty s odbojáři. Člen odbojové buňky na přerovském nádraží Rudolf Smutek opatřil Němcovi padělaný průkaz na jeho krycí jméno,později zabezpečoval parašutistovy přesuny a kontakty s dalšími ilegálními pracovníky.
Gestapem zatčen 1. 11. 1941, vězněn v Brně v Kounicových kolejích. Po vynesení rozsudku stanného soudu dne 22. 12. 1941 převezen do Mauthausenu, kde trest smrti vykonán zastřelením.
František Brauner
Ferdinand Čihánek
parašutisté výsadku ze SSSR
František Drbal
spolupráce v odboji
Marie Dřevojánková
spolupráce v odboji
František Mádle
spolupráce v odboji
další osoby (6)...
7. 5. 1942
Vykonání poprav v Mauthausenu
rozsudek 22. 12. 1941
Menš, Jbre
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.