Jakub Arpad Platschik

* 16.10.1896 Uherské Hradiště (okres Uherské Hradiště) – † po 14.7.1942 Malý Trostinec


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; holocaust
dítě osobnosti: Fanni Platschik
bratr osobností: Artur Plačík, Bedřich Platschik a František Plačík


příčina úmrtí

zahynul


bydliště

Praha VII:
- Bělského 48 (doloženo ke 21. 6. 1939)
- Letohradská 16 (doloženo ke 22. 1. 1940),
Praha I, Dlouhá 33 (doloženo k 29. 5. 1942),
Praha-Smíchov, Tomáškova 6


vzdělání

obecná a střední škola v Uherském Hradišti,
vysokoškolské studium ve Vídni (nedokončil z finančních důvodů),
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (absolvent)


zaměstnání

soukromý učitel v Praze,
soukromý úředník


poznámky

Vysokoškolská studia zahájil ve Vídni, ale pro neshody s otcem, který mu odmítl další finanční podporu, musel studium ukončit. Již při studiích ve Vídni vyučoval v rodinách, aby získal finanční prostředky, po ukončení studia odcestoval na Moravu, kde asi půldruhého roku učil děti statkáře Haase ve Velké nad Veličkou. Poté odjel do Prahy, kde opětovně získával finance domácím vyučováním.
Dne 21. 6. 1939 kolem půlnoci, kdy se vracel do svého podnájmu, uviděl na rohu ulice, kde bydlel, jak nějaký muž naříkal, že mu ukradli balíček se šatstvem. Platschik se ho ptal, co se mu stalo. Muž náhle začal křičet, že zlodějem je právě Platschik, který měl u sebe malý balíček, a snažil se mu balíček vytrhnout z rukou. Platschik ze strachu, že muž je opilý, začal utíkat. Nastal sběh lidí, Platschik se hned zastavil, ukázal, že v jeho balíčku jsou šachové časopisy. Příchozí strážník jej předvedl na policejní strážnici, zde se prokázalo, že nic neukradl a utíkal jen ze strachu před oním cizím mužem.
Již v roce 1939 se ocitl ve finanční tísni, kterou se pokusil vyřešit zastavením blíže nespecifikovaných zlatých a stříbrných předmětů. Za „podvod“ byl odsouzen 18. 11. 1939 německých úředním soudem (Amtsgericht) ke dvěma měsícům žaláře nepodmíněně, trest si odpykal v Praze na Pankráci.
Dne 21. 8. 1940 požádal policejní ředitelství v Praze o vysvědčení zachovalosti za účelem vycestování do Šanghaje, ale pokus odejít do zahraničí se nezdařil. Do hledáčku policie se dostal znovu v říjnu 1941, kdy policejní ředitelství dostalo telefonát, že Platschik učí v árijských rodinách, vydává se za árijce, chodí do árisjkých podniku a nenosí židovskou hvězdu. Jakub Platschik v protokolu, sepsaném 15. 10. 1941 na policejním ředitelství v Praze, popsal „problém“ s židovskou hvězdou. Přes plášť měl oblečený jiný kabát s našitou hvězdou, ten před vstupem do bytu rodiny, kde vyučoval, sundal. Ve své výpovědi musel rodiny vyjmenovat, ale veškerou vinu bral na sebe, oni nemohli vědět, že není árijec. Prošetřováno, případ poté předán gestapu.
Dne 29. 5. 1942 byl léčen v ambulatoriu židovské obce v Praze, kde byl zkoumán jeho špatný zdravotní stav. Trpěl podle vyjádření lékaře špatnou pamětí, depresivními náladami, nerozhodností, jistým stupněm agresivity vůči lidem atp. Diagnóza: „schisoidní psychopath.“ Zdůrazněno, že může jít o dědičné zatížení, protože matka žije léta v ústavu pro choromyslné v Kroměříži.
Dne 2. 6. 1942 dopoledne byl zadržen v Praze I. Na Pernštýně 9 (zřejmě v souvislosti s kontrolami v rámci stanného práva po atentátu na R. Heydricha -Menš). Při zadržení měl u sebe mimo jiné koženou kapesní šachovnici. Byl umístěn do policejní věznice do cely číslo 4, propuštěn 15. 6. 1942 s poznámkou „budiž propuštěn a předán do žid. transportu“.
Deportován z Prahy 20. 6. 1942 transportem AAe-679 do Terezína, odtud dne 14. 7. 1942 transportem AAx-264 do Malého Trostince, okupaci nepřežil.
Zůstal svobodný, jako osobní zálibu měl hru v šachy (do doby, než byl Židům vstup zakázán, je chodil hrávat do Akademické kavárny v Praze II), při policejních zadrženích v jeho věcech byly uváděny mimo jiné šachové časopisy nebo šachovnice.


prameny, literatura

Www stránky

"www.holocaust.cz"

Menš


Aktualizováno: 18. 09. 2023