Antonín (Anton) Pilgram
* kolem 1460 pravděpodobně Brno † před 1516 Vídeň
architekt, stavitel, sochař, kameník
zajímavé okolnosti
Pozdně gotický portál Staré radnice patří k nejcennějším památkám města Brna - vypráví se, že mistr Pilgram se rozhněval na městskou radu za to, že mu nezaplatila dohodnutou sumu za práci, a nechal prostřední věžičku (právě nad sochou Spravedlnosti) zkřivenou - jde však jen o bizarní hříčku pozdní gotiky.
dílo
zobrazit
Antonín Pilgram patří k významným představitelům podunajské pozdní gotiky, je považován za následníka sochaře Nicolase Gerhaerta z Leydenu.
Pilgramovou nejranější dosud známou prací je trojlodní halový chór kostela sv. Kiliána v Heilbronnu.
V Brně se Pilgram podílel na stavbě kostela sv. Jakuba - jeho účast dosvědčují mistrovské značky a letopočty, dochované původně na stavbě: poprvé na arkýři a točitých schodech (1495), dále v nápisu "1502 ist angefange dy Seiten", který se vztahoval na severní boční loď, 1510 přistavěl sakristii.
Kolem roku 1508 dokončil sochařskou výzdobu Židovské brány. Tato brána se nacházela v ústí dnešní Masarykovy ulice směrem k nádraží, roku 1835 byla brána zbořena a většina fragmentů uložena v městském lapidáriu.
Nejznámějším Pilgramovým brněnským sochařským dílem je portál Staré radnice (1510–1511). Antonín Pilgram zde vytvořil jemnou, subtilně pojatou kamennou architekturu, do níž symetricky umístil dvojice heroldů a měšťanů, ve vrcholu alegorii spravedlnosti (původní Spravedlnost byla v roce 1660 nahrazena novou sochou).
Významné jsou dřevěné plastiky sv. Petra Mučedníka a dominikánského světce v brněnské Moravské galerii (kolem 1510).
V roli stavitele Svatoštěpánského dómu ve Vídni vytvořil podnož varhanní empory s autoportrétem (1513), proslulou kazatelnu s bustami čtyř církevních Otců a s autoportrétem (1514–1515) a epitaf Jana Keckmanna.
zaměstnání
vyučil se patrně ve Vídni, praxí prošel v Německu,
pracoval např. v Heilbronnu, Rottweilu, Ohringenu,
kolem roku 1500 se vrátil do Brna, kde se stal vedoucím kamenické huti při kostele sv. Jakuba,
roku 1511 převzal vedení huti u sv. Štěpána ve Vídni
Aktualizováno: 18. 07. 2017