František Spudil
* 9.9.1888 Moravské Budějovice (okres Třebíč) † 4.10.1942 Brno (zemská nemocnice)
hoteliér
válka a odboj 1914–1919; legionář - britská armáda
česká
Rakousko-Uhersko, ČSR
Angina pectoris
Moravské Budějovice čp. 40 (rodný dům),
Brno-Královo Pole, Palackého třída 91
kuchař (před první světovou válkou),
hoteliér (Blansko, Brno-Královo Pole, hotel „Zora“)
ČsOL
Za první světové války nebyl zajat. Ve Velké Británii byl zřejmě na zkušené. Když vypukla v roce 1914 válka, Češi žijící v té době v Anglii jako občané rakousko-uherské monarchie byli považováni za příslušníky nepřátelského státu (podobně Češi v Rusku - Menš).
Za pomoci několika významných Angličanů (Steeda, Watsona a dalších) utvořili Češi v Londýně tzv. „České komité“, jehož prostřednictvím jim byl umožněn přístup do vyšších anglických úřadů a umožněna činnost na veřejnosti. Této práci se věnovali bratři Sýkora, Kopecký a jiní.
Hned v prvních dnech války se nabídlo 106 mladých Čechů do služeb anglické armády. Byli odmítnuti, někteří nadšenci si na vlastní náklady obstarali stejnokroje a za pomoci anglických instruktorů prodělali vojenský výcvik. Když ani poté neuspěli u anglické armády, odjeli do Francie. Vůdcem této skupiny (kam patřil i František Fric - Menš) byl br. Kolařík, pocházející z Moravských Budějovic, povoláním číšník, který se vyučil u známého českého restauratéra v Brně pana Kosteleckého. Teprve později, v roce 1916, bylo povoleno Čechům dobrovolně se hlásit do anglické armády (bylo jich tam asi 320). Někteří sloužili ve Francii, další v Indii, Bangladéši a jinde.
Spudil byl v britské armádě od 28. 2. 1917, prvním útvarem pluk Royal Fusiliers, hodnost: vojín. Konec v legiích: 4. 9. 1924, posledním útvarem Royal Fusiliers, hodnost: vojín. Demobilizován.
Zpopelněn v Krematoriu města Brna 9. 10. 1942.
František Fric
společně zařazeni v britské armádě
Palackého třída
bydliště v době úmrtí (tehdy třída Josefa Pekaře)
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.