Veneranda Olšanská

* 6.1.1896 Hrabová (okres Moravská Ostrava) – † 2.7.1962 Frýdek-Místek


řádová sestra; oběť takzvané Akce Ř
sestra osobnosti: Petr Alexej Olšanský


rodné jméno

Gabriela Olšanská


zajímavé okolnosti

V letech 1950–1951 byla nuceně internována v odlehlém sběrném klášteře pro řádové sestry v Bílé Vodě u Javorníka ve Slezsku. V letech 1951–1952 byla umístěna do pracovního internátu při oděvní výrobě v blízkém Javorníku. Až následně se mohla přesunout do lepších podmínek i blíže k svému hrabovskému rodišti do Frýdku-Místku, kde jí bylo vzhledem k fatálnímu nedostatku pracovnic v sociálních službách po roce 1952 umožněno až do smrti pracovat v tamním domově pro seniory.
Byla jedinou hrabovskou obětí takzvané Akce Ř.


vzdělání

obecná škola v Hrabové,
měšťanská škola do Paskově,
klášterní ústav pro vzdělávání učitelek ve Vídni,
dívčí učitelský ústav dominikánek v Řepčíně u Olomouce,
roku 1918 vstoupila ve Vídni do Kongregace Milosrdných sester svatého Vincence de Paul, přijala řeholní jméno Veneranda (řeholní sliby složila 1. května 1919).


zaměstnání

učitelka německého jazyka, dějepisu a zeměpisu na několika moravských obecných a měšťanských školách, kde vyučovaly sestry vincentky, a sice ve Strážnici, Pačlavicích a ve Frýdlantu nad Ostravicí (v Pačlavicích a Strážnici dokonce na čas zastávala funkci řídící učitelky - ředitelky)


hrob

hřbitov ve Frýdku-Místku


poznámky

Za nacistické okupace vyvinula značné úsilí pomoci bratrovi, nebo alespoň zjistit, proč byl zatčen. Na gestapu (snad v Místku) se dověděla, že k zatčení došlo na základě udání ze Slovenska. Její bratr po zatčení nespolupracoval, dával najevo odpor. Nemohli mu sice nic dokázat, ale ani jej nechtěli propustit, proto byl transportován do Osvětimi, kde krátce po příjezdu zemřel.






Menš


Aktualizováno: 18. 07. 2024