Alžběta Staňková

* 17.6.1917 Čachotín (okres Havlíčkův Brod) – † 13.2.2010 Brno-Komín


válka a odboj 1938–1945; účastnice odboje; vězeňkyně koncentračního tábora


rodné jméno

Rychlá


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR, ČR


zajímavé okolnosti

„Alžběta Staňková byla ženou pevných zásad, které jí umožnily svobodně se postavit nesvobodě.“ (Z pohřební promluvy P. Jindřicha Kotvrdy.)


bydliště

Praha VIII-Libeň, Husitská 931,
Brno-Komín


vzdělání

učitelský ústav v Praze


zaměstnání

učitelka na čsl. zahraniční škole ve Winterslagu v Belgii,
literní učitelka v Praze-Libni (doloženo v roce 1945),
po roce 1948 nesměla pro své náboženské přesvědčení učit a pracovala jako dělnice v Tesle (do roku 1969, kdy odešla do důchodu)


hrob

poznámky

Dcera Rudolfa Rychlého (koláře v Čachotíně) a Františky, rozené Švecové.
Pocházela z rodiny, která měla jedenáct dětí. Po maturitě na učitelském ústavu v Praze odešla učit na čsl. zahraniční školu do Winterslagu v Belgii a po napadení ČSR nacistickým Německem se přihlásila do čsl. odboje v Paříži.
Po napadení Belgie hitlerovským Německem 10. 5. 1940 uprchla do Francie a pracovala v odboji.
Po pádu Francie se vrátila do Belgie a po zrušení čsl. škol v Belgii v prosinci 1940 přijela do Prahy a zde začala učit. Ale její ilegální práce v Belgii byla prozrazena a gestapem byla zatčena 17. 7. 1941 a vězněna v Praze na Pankráci. Na Štědrý den roku 1941 byla převezena do koncentračního tábora Ravensbrück, prožila i pochod smrti v dubnu 1945, kdy z původních 24 500 vězňů schopných chůze bylo zachráněno 3 300 vyčerpaných mužů a žen.
Do Prahy se vrátila v červnu 1945 a znovu začala učit. S budoucím manželem se seznámila v Praze, kde po osvobození učila, a kde se on léčil ze svého válečného zranění u Dukly.
Po sňatku žili manželé v Brně-Komíně, měli spolu tři dcery. Po nástupu komunistů k moci byli oba perzekvováni: manžel byl vyhozen ze zaměstnání, ona nesměla z náboženských důvodů učit.
Ve svém krátkém životopise napsala i vzpomínku z koncentračního tábora, kdy dostala bití za to, že se odvážila nosit mašli ve vlasech. Mezi její osobní záliby patřila práce na zahradě.
partneři

Antonín Staněk
sňatek: 29. 12. 1945, Brno-Komíně (kostel sv. Vavřince)stavby

Komínský hřbitov
Absolonova
místo posledního odpočinkuMenš


Aktualizováno: 16. 12. 2023