Dívčí obecná a měšťanská škola korunní princezny Štěpánky, Brno

od - do

1882 - 1919


typ školy

dívčí


vyučovací jazyk

německý


německý název

Kronprinzessin-Stephanie-Mädchen-Volks- und Bürgerschule


sídlo

Jakubská 11
Jakubská 6 / Rašínova 3


uzemí

vnitřní město Brno


fond

Německá Dívčí obecná a měšťanská škola, Brno, Jakubská


uložení fondu

Archiv města Brna, Přední 2, Brno


historie

Škola navázala na přechozí měšťanskou školu na Jakubské ulici 11. Svůj název nesla však jen do převratu roku 1918, kdy již nebylo žádoucí upozoňovat na konotace s bývalým císařským rodem.
Po určitou dobu dále sídlila na adrese Jakubská 11, ovšem pro radu města Brna, až do roku 1918 nacionálně proněmecky vyhraněnou a svým složením ryze německou, se škola, podobně jako analogická Škola korunního prince Rudolfa, stala jedním z "vývěsních štítů" nacionální politiky radnice, která brněnské školství výrazně ovlivňovala. (škola byla mimo jiné velmi štědře podporována tehdy nerovnoměrně rozdělovanými finančními prostředky z městské pokladny). také se předpokládalo, že škola bude navštěvována zejména dětmi ze středních a vyšších vrstev německé společnosti, což se dělo i po roce 1918.
Proto byla v rámci asanace postavena reprezentativní budova školy na adrese Jakubská 6/ Rašínova 3, v rohovém domě naproti kostelu sv. Jakuba. jednání o stavbě budovy probíhalo již od roku 1882, samotná novostavba proběhla v letech 1887–1889. Rozsáhlá budova školy pak byla, zejména po roce 1918, využívána také některými brněnskými německými spolky jako místo konání schůzí či místo výuky odborných kurzů, které některé z těchto spolků pořádaly pro veřejnost.


Čerm


Aktualizováno: 22. 08. 2022