Znovuotevření Pavilonu Anthropos

30. 6. 2006


ulice

číslo orientační

5charakteristika

K hlavním lákadlům Pavilonu Anthropos patří model mamuta s mládětem v životní velikosti.
Pavilon Anthropos je jedním z mála objektů postavených ve 20. století v republice speciálně pro výstavní účely - byl otevřen v roce 1964. Rekonstrukce si vyžádala asi pětapadesát milionů korun.
"Původní pavilon mohl být zpřístupněný jen sezonně, teď je budova ekologicky vytápěna," přiblížil ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř. Přibyly i další prostory, současnou tvář dostaly také expozice - "Jsou tu interaktivní prvky, nová dioramata a více trojrozměrných exponátů," shrnul vedoucí ústavu Anthropos Martin Oliva. Novinkou je i rekonstrukce pravěkých obydlí oživená figurami - návštěvníci si budou moci prohlédnout šamana nebo štípače při výrobě kamenných nástrojů. "Expozice jsou koncipované tak, aby oslovily jak ty nejmenší, tak vysokoškoláky," zdůraznil Oliva. Vše vychází z aktuálních poznatků. "I když při rozvoji vědy je to trochu jako kovat koně v běhu," zažertoval Oliva.


účastníci

PhDr. Petr Šuleř, ředitel MZM,
doc. PhDr. Martin Oliva, Ph.D., vedoucí ústavu Anthropos,
významné brněnské osobnosti


poznámka

Pavilon Anthropos byl vybudován na popud tehdejšího ředitele Moravského muzea RNDr. Jana Jelínka na přelomu 50. a 60. let 20. století, který navázal na myšlenku prof. dr. Karla Absolona z období I. republiky. K otevření expozice O původu a vývoji člověka zde došlo v roce 1964.
V letech 2003–2006 byl objekt, spravovaný Moravským zemským muzeem, uzavřen a probíhala rozsáhlá rekonstrukce budovy a tvorba nových expozic (Příběh lidského rodu, Morava lovců a sběračů, Nejstarší umění Evropy, Genetika a vývoj člověka, Primáti - naše rodina a Technologie ve starší a střední době kamenné).
Od 30. 6. 2006 je Pavilon Anthropos opět přístupný veřejnosti (slavnostní vernisáž proběhla o den dříve).


obrazy

prameny, literatura

události

3. 9. 1964
Otevření pavilonu Anthropos


osoby

Karel Absolon
kustod zoologických sbírek Moravského zemského muzea Jan Jelínek
ředitel muzea na přelomu 50. a 60. let 20. století


stavby

pavilon Anthropos
Pisárecká 5/273


městská část

související odkazy

JMik


Aktualizováno: 26. 06. 2018