Slavnostní zahájení rekonstrukce náměstí Svobody

2. 5. 2006katastr

Brno-město


charakteristika

Z náměstí byl odstraněn asfalt, kruhový objezd z poloviny 60. let 20. století, nahradila je dlažba a upravená tramvajová trať.
Po opravě na náměstí zůstaly koleje, které budou využívány pouze pro historickou tramvaj a pro případ výluk. Mezi ulicemi Českou a Běhounskou bylo vysazeno dvanáct stromů. Nově byly umístěny i odpadkové koše, telefonní budky, informační panely a veřejné osvětlení.
Již v roce 2003 v podzemí začalo ukládání kabelů do kolektorů, náměstí bylo rozkopané i během vánočních trhů v roce 2005.


zajímavosti

Na náměstí se objevila i nová dominanta - velká kašna, desetimetrový prstenec na fontáně o průměru 15 metrů vytvořil rošt zdobený verši Jana Skácela a pod ním nasvětlená voda. Střed fontány, metr vysoký válec o průměru pět metrů, nabízí několik režimů - od klidné hladiny s odrazem náměstí přes vodu čeřenou bublinami z trysek a hladinu tiše přetékající přes kraj až po trysky stříkající stabilně nebo pulsně do výše jednoho metru.
V blízkosti Morového sloupu se nachází i malá bronzová kašna se čtyřmi tryskami k pití vody.
Mosazný prvek v dlažbě připomíná půdorys kostela svatého Mikuláše, který stál uprostřed náměstí až do roku 1869. Opravy se dočkal i barokní morový sloup z roku 1679.


obrazy


události

18. 10. 2006
Slavnostní otevření zrekonstruovaného náměstí Svobody 27. 5. 2006
Odstranění mariánské sochy z barokního morového sloupu


osoby

Jan Skácel
verše tohoto básníka budou zdobit novou fontánu


objekty

Malá kašna
kašna: náměstí Svobody 0/01 Velká kašna
kašna: náměstí Svobody 0/02 Morový sloup
sloup: náměstí Svobody 0/06


městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 26. 06. 2018