První koňské dostihy v Brně

22. 11. 1867


katastr

Chrlice


místo

louky u Chrlic


nej...

Brno


charakteristika

Dostihy se konaly na závodišti na Chrlických lukách.
První dostih o zemskou cenu 500 zlatých pro koně vychované na Moravě vyhrála hnědá klisna Ressles hraběte Seillerna. V rovinovém dostihu o liechtenštejnskou cenu 500 zlatých zvítězila pětiletá klisna Donna Diana prince Paula Esterházyho. Dámskou cenu 400 zlatých malé steeplechase s 10 překážkami získala klisna Orange prince Thurn Taxise.
Velká steeplechase na 3 anglické míle s 18 překážkami o čestnou cenu 500 zlatých se stala kořistí hraběte Esterházyho v sedle Lady Louise - při tomto dostihu spadl z koně princ Salm, ale naštěstí vyvázl bez zranění.
Posledního dostihu - Ceny města Brna o 150 zlatých selské jízdy pro hřebce a klisny s rolníky v sedle se zúčastnilo 16 zemědělců (první cenu získal sedlák z Podolí, druhou pacholek od koní v slováckém kroji z okolí Vranovic a třetí sedlák z Telnice).


účastníci

hrabě Nikolaus Esterházy,
princ Salm, hrabě Chorinský,
hraběnka Mitrovská,
baronka Pocheová


zajímavosti

Většina účastníků byla ubytována v hotelu Neuhauser na rohu Masarykovy a Františkánské. Severní dráha vypravila do Modřic zvláštní vlak, který měl ale pro velký nával zájemců značné zpoždění.
Ve spolkové ceně 1 000 zlatých žokejklubu rovinného dostihu s handicapem byla první cena přiznána klisně Kláře prince Paula Esterházyho, která sice doběhla druhá, ale podle svědků jí první hřebec Klaudius dvakrát překřížil dráhu.


poznámka

Nákladem 5 000 zlatých byla postavena rozlehlá tribuna s čestnou lóží uprostřed a 12 lóžemi po každé straně. V tribuně byly umístěny pokladny, šatny, toalety, bufet a kancelář pro dostihový komitét. Všechny lóže byly obsazeny dámami z aristokracie.


prameny, literatura

městská část

Los


Aktualizováno: 02. 01. 2020