Prodejna klášterních produktů „Benedictus" zahájila provoz

15. 1. 2007


ulice

místo

spodní trakt budovy Petrov 1


nej...

Česká republika
první speciální prodejna v České republice, kde je možno zakoupit klášterní produkty


charakteristika

Prodejna Benedictus se specializuje na prodej klášterních výrobků z českých i zahraničních klášterů. Součástí života v klášteře není pouze modlitba a rozjímání, ale podle starobylé tradice a hesla Ora et labora (= modli se a pracuj – heslo sv. Benedikta a řádu, který založil) také starost o vlastní živobytí.
V minulosti to byli právě řeholníci, kteří do našich zemí přinášeli nové způsoby a metody nejen zemědělské produkce. Život v klášterech má svůj pevný řád a rytmus, jehož součástí je i řemeslná práce, která je pokračováním modlitby a rozjímání a slouží k získání prostředků pro další fungování jednotlivých komunit. Každý klášter dospěl na základě zkušeností a staletého vývoje k vlastní výrobě, která odpovídá jak zaměření, tak lokalizaci konkrétního kláštera.
Prodejna v areálu brněnského Petrova nabízí v tomto smyslu skutečnou přehlídku klášterních produktů - najdeme zde výrobky prozatím z patnácti klášterů ve více než 300 druzích a nabídka se bude nadále rozšiřovat.


poznámka

Milovníky zdravé výživy zaujmou biopotraviny v široké škále od müsli, po marmelády a kompoty i z exotického ovoce, nechybí sojové výrobky, ovocné šťávy, biokáva, biokakao, sušené ovoce, houby, sýry a další; najdeme zde i vynikající hořčici francouzského typu z kláštera trapistů v Novém Dvoře.
Skutečné "zdraví z lékárny Boží" představují vitamíny, čaje na konkrétní nemoci, kapky, masti, krémy a další produkty z klášterů provozujících nemocnice. Znalce vína nadchnou unikátní kolekce mešních a košer vín od pověřených výrobců v ČR, doplněné o soubory vín ze Svaté země a dalších zahraničních klášterů, včetně světoznámého brandy z Klosterneuburgu. Ojedinělý soubor trapistických piv z produkce belgických klášterů je doplněn českými klášterními pivy premonstrátů z Želiva. Bylinné likéry od sester z Doksan pak jen doplní představu o skutečně exkluzivním pití, ke kterému dále patří benediktinská Klášterní oficína a sestava jejich bylinkových sirupů pro široké použití.
Mezi klášterní produkty patří také například keramika - v tomto případě z Galerie Karmel Bosých karmelitek v Praze.

Prodejna Benedictus ukončila v roce 2011 pultový prodej. Pokračuje pouze internetovým prodejem.
Pro obyvatele Brna a stálé zákazníky jsou místa k odběru:
- Prodejna Liturgický apoštolát na Kapucínském náměstí
- Prodejna Brněnka, Náměstí Míru.


prameny, literatura

události

1. 3. 2007
Otevření bezbariérové Galerie Za vraty


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018