Návštěva kardinála Tomáše Špidlíka v Brně

17. 5. 2007


ulice

číslo orientační

1


katastr

Veveří


místo

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity


charakteristika

Ve dnech 17.–20. května 2007 navštívil Českou republiku kardinál Tomáš Špidlík, boskovický rodák, který trvale pobýval ve Vatikánu.
V první den pobytu zavítal na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde v zaplněné aule proslovil přednášku „Evropská kultura v dnešním světě".


zajímavosti

Další den navštívil kardinál Tomáš Špidlík rodné Boskovice, kde se pomodlil u hrobu svých rodičů.
Dne 19. května se zúčastnil děkovné bohoslužby u příležitosti oslav 75. narozenin kardinála Miloslava Vlka v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Poslední den pobytu v České republice patřil návštěvě Olomouce.


poznámka

Tomáš Špidlík začal v roce 1938 studovat na Filozofické fakultě v Brně. Po uzavření českých vysokých škol, vstoupil do jezuitského řádu. V letech 1942–1945 dokončil studia filosofie a stal se na rok prefektem studentů na Velehradském gymnáziu. Vyučoval češtinu a latinu.
Po válce studoval teologii v holandském Maastrichtu, kde byl v roce 1949 vysvěcen na kněze.
Řeholní formaci dokončil v italské Florencii, pak začal pracovat ve Vatikánském rozhlase a zejména jeho páteční promluvy, v kterých pokračoval do roku 2010, si získaly velkou popularitu.
Více než 38 let byl spirituálem v české koleji Nepomucenum, kde působil až do roku 1989. Stal se jedním z nevýznamnějších specialistů na spiritualitu křesťanského Východu. Přednášel na Gregoriánské univerzitě, Východním institutu a mnoha dalších univerzitách po celém světě. Žil a pracoval v římském Centru Aletti.


prameny, literatura

osoby

městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 05. 01. 2020