Otevřena tréninková kavárna Café Práh

10. 10. 2005


ulice

číslo orientační

1


katastr

Brno-město



charakteristika

V tréninkové kavárně hosty obsluhují lidé s duševním onemocněním – jsou to uživatelé služeb Sdružení Práh, kteří mají zájem ověřit si své možnosti a limity v méně chráněném prostředí, než jsou nácviková pracovní místa přímo v sídle sdružení. Uživatelé služeb sdružení Práh za podpory asistenta nácvikových míst zde mají možnost naučit se zvládat i obtížné a stresové situace.
Projekt této tréninkové kavárny získal finanční podporu z evropských strukturálních fondů a grantového schematu Jihomoravského kraje.
Kavárna je nekuřácká, s vyhrazeným prostorem pro děti, pro pracovní setkávání a s místem pro prodej výrobků chráněných dílen; jsou v ní pořádány vernisáže i jiné kulturní akce.
Díky tomuto projektu vzniklo 8 pracovních míst (5 pro lidi s duševním onemocněním, 3 pro poskytovatele služeb).

Partneři projektu: Psychiatrická léčebna Brno-Černovice, Sdružení Vaňkovka, Sdružení AGAPO, Úřad práce Brno-venkov. Specifikem tréninkové kavárny – CAFÉ PRÁH je spolupráce tří subjektů (Sdružení Vaňkovka, sdružení YMCA a Sdružení Práh).


poznámka

Tréninkové kavárny začalo od roku 1997 v České republice organizovat o.s. Greendors v Praze. V současné době existují kavárny v Praze, další podobné kavárny jsou např. v Pardubicích nebo v Olomouci.
Ze zkušeností z těchto tréninkových kaváren vyplývá, že taková forma pracovní rehabilitace vede ku znovunabytí pracovních a sociálních dovedností lidí s duševním onemocněním, ke zvýšení jejich sebevědomí, zlepšení zdravotního stavu a především se tímto procesem velmi posiluje jejich schopnost normálně se uplatnit na volném trhu práce. Provozování kavárny pro veřejnost také omezuje stávající předsudky a racionalizuje pohled společnosti na lidi s duševním onemocněním.


prameny, literatura

stavby

"Vaňkovka"
Zvonařka 5/92


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 05. 10. 2018