Silniční závody v běhu, chůzi, cyklistice a motorismu, pořádané ČAC Hellas Brno

nej...

Brno
nejstarší velké silniční závody

charakteristika

První velké "mezinárodní" silniční závody v Brně v atletických (běh, chůze) i dalších disciplínách uspořádal nejstarší český sportovní klub v Brně ČAC Hellas na tzv. vídeňské silnici mezi Ústředním hřbitovem a Modřicemi.
Na obrátkové trati před početnými diváky, hustě lemujícími část trati, závodili cyklisté na 6 km, "motorové dvoukolky" (motocykly) jely 22 km a motocykly s přívěsnými vozíky 20 km.
Chodci měli trať dlouhou 6 km, běh juniorů měřil 3 km a hlavní závod běžců 10 km - v tomto závodě (5 startujících) zvítězil tehdy nejlepší český vytrvalec Arnošt Nejedlý z AC Sparta Praha 36:50 min. ("v čase dosud na silnici v Rakousku nedocíleném") před Waltrem z WAC Wien 38:09,6 a nejlepším Brňanem Vladimírem Valentou 39:15,6. V chůzi na 6 km zvítězil brněnský B. Drápela 31:53 před E. Spieglerem z Vídně.

účastníci

závodníci z Prahy, Vídně, Olomouce, Znojma, Blanska a Brna

zajímavosti

Závod motocyklů na 22 km vyhrál V. Semrad časem 22:40 min. na stroji Kohout, vyráběném v Brně v dílně Petra Kohouta.

poznámka

Obdobné (a divácky atraktivní) - závody v různorodých disciplínách bývaly na počátku 20. století obvyklé (v Brně se však jednalo o jedinou akci tohoto typu a rozsahu). Menší závody tohoto typu se konaly také v Husovicích.