Otevření nové stezky na hrad Veveří

12. 7. 2007


nej...

Česká republika
nejlepší realizovaná dřevěná konstrukce v soutěži „Dřevěná stavba roku 2011“


charakteristika

Výletníky tato cesta pohodlně vyvede od přístaviště Brněnské přehrady až k Jižní bráně hradu (stezka kopíruje trasu původní cesty vedoucí v 19. století hradní loukou). Unikátní dřevěná lávka přes říčku Veverku je historickou replikou - její podoba se v mnohém shoduje s mostem, který přes Svratku vedl ještě v dobách, kdy tu neexistovala přehrada.
Délka této lávky je 80,55 m, šířka 2 m, dřevěná konstrukce je složena z 5 dílů vyrobených technologií lepených dřevěných profilů.


zajímavosti

Mlatová cesta měří i s lávkou 800 metrů, na úseku od parkoviště k Jižní bráně a na podzim roku 2007 byla vydlážděna lomeným kamenem. Díky třímetrové šířce a vyhlazenému povrchu je vhodná nejen pro pěší, ale i cyklisty, kočárky i vozíčkáře.
V soutěži „Dřevěná stavba roku 2011“, kterou organizuje „Nadace Dřevo pro život“, lávka uspěla nejen u odborné poroty, ale vítězem se stala i podle internetového hlasování veřejnosti.


poznámka

Na její výstavbu přispělo 4 miliony město Brno, zbytek (asi 7 milionů) uhradily Lesy České republiky. „Dřevo, které bylo na stavbu lávky použito, má certifikát mezinárodního systému PEFC, což je dokladem toho, že pochází z lesů, ve kterých se hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.
Stavbu provedla liberecká firma CB s. r. o. podle projektové dokumentace zpracované Dopravoprojektem Ostrava s. r. o.
stavby

městská část

Jis, Menš


Aktualizováno: 26. 06. 2018