Otevření první tuzemské mešity

2. 7. 1998


ulice

číslo orientační

38a


katastr

Štýřice



nej...

Česká republika
první mešita v České republice


charakteristika

Otevření první islámské stavby v republice se uskutečnilo za přítomnosti zástupců největších tuzemských církví. Představitelé katolické a pravoslavné církve a židovské náboženské obce otevření mešity přivítali. Generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek vyjádřil přesvědčení, že stejně tolerantně se budou v arabských zemích chovat k ostatním církvím.
V mešitě je vedle pracovny a knihovny s arabskou literaturou modlitebna pokrytá kobercem. Ten zobrazuje islámské motivy a byl dovezen ze Saúdské Arábie. Čelo místnosti je pokryto arabskými nápisy a v orientálním stylu je upraven i balkón v zadní části mešity. Ten je určen pro ženy, i když i ony mohou využít dolní prostor společně s muži.


zajímavosti

Všech návštěvníků se týká pravidlo vyzutí před vstupem do náboženské místnosti, případně nazutí návleků. Ženy by měly mít přes hlavu šátek.


poznámka

V Brně si mohli muslimové mešitu postavit, protože ji vybudovali na vlastním pozemku a v souladu s územním plánem. Proto také mešita nemá typický minaret a zvenčí připomíná běžný rodinný domek. Vstup je od parku na Vídeňské ulici poblíž budovy ZUŠ.
Muslimové mohou své náboženské zvyklosti vykonávat i v kanceláři nebo doma. Aby byli správně nasměrováni k Mekce, prodávají se dokonce speciální hodinky, které po stisknutí tlačítka ukáží, kterým směrem Mekka leží.
Projekt brněnské mešity vypracoval Ing. Muška a firma EMTIS podle návrhů a požadavků Nadace pro zřízení a provoz islámského centra (zaregistrována byla v roce 1994, od roku 1999 pod názvem Islámská nadace v Brně).

Prameny:
Rovnost 2. 7. 1998, s. 2
Rovnost 3. 7. 1998, s. 1.


prameny, literatura

stavby

Brněnská mešita
Vídeňská 38a/819


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 27. 06. 2018