Prezident Masaryk navštívil Královo Pole a hrad Veveří

11. 6. 1928


charakteristika

Pan prezident vyjel z Židlochovic o půl 15. hodině a brněnskými ulicemi Vídeňskou, Křížovou, Mendlovým náměstím, Pekařskou, Husovou, Lažanského náměstím, Kioskem a Novou projel kolem 15. hodiny. Všechny ulice byly velmi hustě obsazeny, přestože pan prezident Brnem jen projížděl.
Za Lužánkami, naproti starému akcízu, se najednou celý průvod aut zastavil. Otevřený vůz pana prezidenta měl malou poruchu, kterou nebylo možné hned odstranit. Záložní krytý vůz proto rychle předjel k autu prezidentovu a on i dr. Alice Masaryková, která seděla po jeho boku, přestoupili do krytého vozu a po Pražské pokračovali do Králova Pole. Po ulici Palackého a kolem Besedního domu projeli přes Mojmírovo náměstí k Americké domovině pro výchovu prací na Kociánce.
Po krátké návštěvě u správkyně ústavu dr. Novákové-Formanové projel pan prezident znovu Královým Polem a přes náměstí Svobody a Královopolskou odjel do Žabovřesk, Komína a Bystrce, kde všude zastavil na krátké přivítání. V Kníničkách panu prezidentovi zazpíval sbor školní mládeže, zastávka však nebyla.
Po 17. hodině přibyl průvod na hrad Veveří. Masaryk byl přivítán prezidentem Státního pozemkového úřadu Voženílkem, a hned na to uveden do pokojů, kde bylo připraveno občerstvení. Poté si pan prezident důkladně prohlédl novou podobu hradu a také starobylou kapli.
Za provolávání slávy se pan prezident za doprovodu arch. St. Sochora vydal zpět do Židlochovic.
(Podle Lidových novin z 11. a 12. června 1928).
stavby

Kaple Nanebevzetí Panny Marie
Hrad Veveří Hrad Veveří
Hrad Veveří


městská část

Alka


Aktualizováno: 07. 07. 2018