Pochod homosexuálů Queer Parade v Brně

28. 6. 2008místo

centrum Brna


nej...

Česká republika
první akce svého druhu


charakteristika

Centrem Brna prošel průvod gayů a lesbiček.
Historicky první akce tohoto druhu v Česku se neobešla bez incidentů. Zhruba 500 účastníků průvodu napadli ještě před jeho začátkem pravicoví extremisté. Zaútočili i slzným plynem a výsledkem bylo více než dvacet zraněných.
Extremisté na brněnské náměstí Svobody vtrhli ještě před začátkem pochodu jednou z pasáží. Házeli pyrotechniku, vajíčka a provolávali hanlivá hesla. Policistům se střetu zabránit nepodařilo.
Přestože policie blokovala všechny ulice ústící do náměstí, někteří odpůrci se tam přesto dostali. Přišel i známý brněnský kněz, odpůrce homosexuálů a potratů Libor Halík. V ruce držel velký dřevěný kříž a hlasitě kritizoval účastníky akce. Ta měla upozornit na některé stále nevyřešené problémy homosexuálů. Například na problémy gay rodin, které vychovávají dítě jednoho z partnerů, řekla za organizátory Lucie Hanyášová.
Chaos a honičky policistů a neonacistů ovládly centrum Brna i poté, co pochod skončil. Nejdramatičtější situace vznikla na náměstí Svobody, kde asi 20 minut po skončení pochodu zaútočili zřejmě neonacisté na občany slzným plynem.


poznámka

Homosexuálové pořádali zatím v Česku jen pochody za oběti nemoci AIDS. Průvod by se však mohl stát tradicí, na následující rok byla naplánovaná podobná akce v Táboře. Homosexuálové zamířili do ulic také v řadě dalších evropských měst, aby demonstrovali za rovná práva a proti diskriminaci menšin.
V rámci takzvaných duhových průvodů jich bylo nejvíc v Berlíně a v Paříži, tady se pochodu zúčastnilo až 700 tisíc lidí.městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 26. 06. 2018