Nové skalní jezírko v parku na Špilberku

24. 11. 2008


ulice

číslo orientační

1charakteristika

V parku na Špilberku bylo slavnostně spuštěno nové skalní jezírko.
Obnova jezírka a okolí přišla asi na osm a půl milionu korun. „Jezírko stálo tři miliony korun, oprava okolních cest a výsadba stromků dalších pět milionů,“ uvedl náměstek primátora města Brna Martin Ander. Podle něj park konečně dostává podobu, jakou si město představovalo.
Jezírko se nachází pod skalním masivem u jihozápadního bastionu v horní části parku. „Po skalce bude od jara každou celou hodinu pět minut stékat vodopád ze zavedených trysek,“ řekla vedoucí správy zeleně pro parky Špilberk a Lužánky Vladimíra Koloušková.
Holá skalka by na jaře měla zarůst zelení, zejména břečťanem. Správa parku kolem vysadila stromky, hlavně kaštany. Přibyly také lavičky. Nová vodní nádrž se nachází na místě bývalé požární nádrže. Betonový bazének ze 60. let byl však nefunkční, proto se architektka Damcová rozhodla vybudovat jezírko zcela nové.


poznámka

Vodní plocha jezírka má 85 m², v nejhlubším místě dosahuje 120 centimetrů a pojme až 65 kubíků vody. Voda v nádrži má cirkulační oběh a odvzdušňovací trysky. Nejen kvůli zamezení znečištění, ale i kvůli rybám. Do vody byly vypuštěny rybky původem z Lužáneckého parku.
Na zimu se jezírko upustí asi o třicet centimetrů a v plném provozu bude zase příští rok od dubna do listopadu.
stavby

objekty

skalní jezírko s vodopády
fontána: Špilberk - park 0/14


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 26. 02. 2024