Zahájení výstavy „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“

16. 10. 2008 (16.10.2008–15.3.2009)


ulice

číslo orientační

9


místo

Titanic Hall


nej...

Česká republika
Brno je v pořadí druhým evropským městem (po Curychu), které představilo tuto výstavu


charakteristika

Výstava „Tutanchamon – jeho hrob a poklady” byla slavnostně zahájena 16. 10. 2008 v brněnské Titanic Hall. Brno se stalo druhým evropským městem, kde se tato velkolepá výstava představila.
V přesné kopii hrobového komplexu a v doprovodných expozicích si návštěvníci mohli prohlédnout přes 1000 replik předmětů z královy pohřební výbavy a blíže se seznámit se starodávnou civilizací, která vzkvétala na březích Nilu.
Výstava představila Tutanchamonovu hrobku tak, jak ji 26. listopadu 1922 objevil Howard Carter. Výstavní projekt byl naprosto jedinečný – přes pět let na jeho přípravě pracoval tým expertů za pomoci a dozoru renomovaných egyptologů.


poznámka

K tématu výstavy se přistoupilo dvojím způsobem. Návštěvníci se jednak mohli vžít do role Howarda Cartera a znovu objevit skrytou hrobku, a jednak si velmi podrobně prohlédnout nejvýznamnější předměty, které byly v hrobce nalezeny. Vizuální dojem byl podpořen spoustou informací o životě starých Egypťanů na tomto i onom světě.
Návštěvníkům byly k dispozici multimédia a u některých témat i interaktivní prezentace s pečlivě vybranými informacemi o egyptských dějinách a náboženství. Díky všem těmto možnostem výstava jedinečným způsobem představila „nejfantastičtější egyptologický objev století”. (Toto slovní spojení bylo použito v jinak velmi zdrženlivě se vyjadřujícím londýnském deníku The Times dne 30. listopadu 1922 po objevu Tutanchamonovy hrobky.)
Pro výstavu „Tutanchamon – jeho hrob a poklady” byla králova hrobka zahrnující tři místnosti pečlivě zdokumentována, aby tak mohla být vytvořena její přesná replika v reálné velikosti. Nikde jinde na světe (ani v Egyptě) nemohou lidé vidět hrobku a poklady uspořádány tak, jak byly nalezeny při objevu.
Návštěvníci si mohli prohlédnout přesnou i kopii zlaté masky, jejíž originál cestoval po světě v osmdesátých letech.prameny, literatura

Www stránky

"www.tut-vystava.cz"


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 12. 10. 2018