Lyžařské závody v Jehnicích u Brna

22. 1. 1933katastr

Jehnice


charakteristika

Lyžařské závody Druhé sokolské župy v Brně se pro příznivé sněhové podmínky konaly v těsné blízkosti Brna. Start běžeckých disciplín byl na návsi (dnes náměstí 3. května) v Jehnicích před místním hostincem, skoky se uskutečnily na můstku, který zbudovala místní jednota Sokol.
Zdařilé I. župní závody Druhé sokolské župy v Brně se staly povzbuzením k dalšímu rozvoji lyžování v sokolské organizaci, jak zaznamenal dobový tisk.


účastníci

Závodů v sedmi kategoriích se účastnilo přes 100 závodníků a přihlíželo jim na 1 500 diváků.


zajímavosti

Zdravotní („samaritánskou“) službu konal sbor dobrovolných hasičů z Jehnic a čtyřčlenná hasičská hlídka ošetřila jen drobné úrazy u osmi závodníků, většinou odřeniny na rukách, nosu, bradě, koleně či zranění rtu.


poznámka

Závod mužů v běhu na lyžích na 18 kilometrů byl velmi obtížný, protože pokud trať vedla ve volné krajině v polích, potýkali se závodníci se zledovatělým terénem. Poněkud si mohli vydechnout teprve v lesích na Útěchov a Vranov, protože zde nebyli tolik vystaveni větru. Mezi 26 běžci zvítězil Miroslav Vejrosta z Dolní Bobrové (čas 2:02:27), i když v průběhu závodu utrpěl zranění na rukách. Druhé místo obsadil J. Macháček ze Žabovřesk, třetí byl O. Kocian z Tišnova.
Šest štafet mužů na 3 x 12 kilometrů překonalo i při prudkém větru trať celkem hladce; na prvním místě se umístila štafeta Sokola Židenice časem 3:45:05, druhá byla štafeta Králova Pole a třetí další štafeta Židenic. V běhu žen na 7 km zvítězila Houdková z Brna I (52:18:), následovaná L. Weissovou ze Žabovřesk a B. Kupkovou z Juliánova. Dorostenců běželo na stejně dlouhé trati jako ženy celkem 22 a umístili se v tomto pořadí: 1. Vilém Paseka z Brna II (čas 46:12), 2. A. Sukaný z Husovic, 3. J. Kropáč z Brna I. Celkem 19 žáků proběhlo trať 3 kilometry a vítězem se stal Přemysl Imramovský ze Židenic (36:01).
Velikému zájmu diváků, kterých se tam sešlo na 1 200, se těšily skoky mužů. Závodilo 20 mužů a 5 dorostenců. Mezi muži zvítězil Josef Vrátníček z Husovic skoky dlouhými 16,5, 16 a 17 metrů, z dorostenců se na prvním místě umístil J. Kropáč z Brna II (skoky 14, 16 a 15 metrů).

Vzpomínka profesora Karla Stránského doplňuje, že „v Jehnicích byly ve čtyřicátých letech minulého století, za mého mládí, můstky dva – naproti zastávce ČSD, kterému se říkalo Velký můstek, a na Horce, na její severní straně, kterému jsme říkali Malý můstek. Malý můstek sloužil jehnickým i ořešínským klukům a každý rok se upravoval jak vlastní můstek, tak jeho dojezd na Loučky, kde bylo zapotřebí zabezpečit plynulý přejezd přes potok. Skoky na Malém můstku nebyly dlouhé a pohybovaly se kolem sedmi až desíti metrů. Nájezd byl poměrně krátký, takže výstupní rychlost z malého a přitom nízkého můstku nebyla příliš velká.“

Díky paní Mgr. Markétě Jančíkové z Archivu města Brna jsme získali řadu fotografií ze sokolského závodu v Jehnicích. Bohužel se nepodařilo najít k fotografiím popisky, přesto vybrané snímky ukazují výmluvně organizační zajištění závodu obou sokolských žup v Jehnicích. I dnes na nich vidíme sportovní zápal závodníků, můžeme sledovat jejich výstroj a výzbroj. K tomu lze připomenout, že také v Jehnicích vyráběl lyže místní kolář pan Kovář, a domníváme se, že i členové jehnického Sokola se mohli závodu zúčastnit.
městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 17. 01. 2019