Internetová encyklopedie dějin Brna

Otevření nadačního obchůdku „U Veronicy“ – ojedinělý benefiční projekt na Moravě

Otevření nadačního obchůdku „U Veronicy“ – ojedinělý benefiční projekt na Moravě


 • 3. 12. 2008 


 • ulice

  náměstí Svobody

 • nej...

  Morava
  ojedinělý benefiční projekt na Moravě


 • charakteristika

  Ve středu 3. prosince Nadace Veronica otevřela v brněnské Alfa pasáži nadační (benefiční) obchůdek „U Veronicy", který je provozován jako veřejná sbírka. Jeho otevřením uvedla do života zcela unikátní a u nás zatím nevyužívaný (byť například v Británii obvyklý) způsob získávání finančních prostředků pro projekty neziskových organizací.

  Hlavní myšlenkou je nabídnout dárcům kromě možnosti darování peněz i možnost věnovat věci, materiál nebo zboží nepeněžní povahy.
  V tomto obchůdku se prodávají věci darované dárci.
  Výtěžek z prodeje půjde do fondu „Společně pro Brno", ze kterého jsou peníze rozdělovány ve prospěch lokálních, komunitních a ekologických projektů.
  Již na jaře 2008 bylo z tohoto dárcovského komunitně zaměřeného fondu rozděleno cca 450 tisíc korun mezi 45 organizací v Brně (školy, školky, organizace pro práci s mládeží, Domov důchodců, Armáda spásy, ekologické organizace a mnohé další).
  Kromě benefičního rozměru, kdy kupující darováním nebo zakoupením určité věci přispěje na podporu veřejně prospěšných projektů, bude mít obchůdek i environmentální rozměr – věci, které jejich dárci již nevyužívají nebo nepotřebují (ale přesto jsou použitelné) mohou najít nového uživatele.


 • poznámka

  Prostor v Alfa pasáži měla nadace zapůjčený od Strany Zelených na 3 měsíce, poté se obchůdek nacházel v prvním poschodí Domu Pánů z Lipé.
  Sortiment obchůdku: zajímavé knihy, šperky, bižuterie, originální nosiče CD, DVD a VHS, předměty z keramiky, porcelánu a skla, drobné dárkové předměty, hračky, vybrané kusy textilu, obrazy a jiná umělecká díla. Věci k prodeji mohou zájemci nosit přímo do obchůdku, kde je od nich prodavači převezmou.

  Jasna Flamiková, ředitelka Nadace Veronica: „Princip fungování obchůdku je založený na vzájemné spolupráci i na myšlence šetrného vztahu k přírodě. Každý má dnes doma řadu věcí, které nepotřebuje, které je mu líto vyhodit, ale které ještě můžou někomu jinému přinést radost, nebo užitek. I to je jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli pustit se novou neprošlapanou cestou v získávání finančních zdrojů. Doufáme, že obchůdek bude přinášet peníze na podporu drobných projektů především v Brně tak, abychom s těmito penězi mohli podporovat aktivitu lidí, kteří se snaží dělat něco pro své okolí nebo pro druhé.“

  V Brně jsou v současnosti (rok 2016) čtyři Nadační obchody Veronica – na ulicích Pekařská 38, Palackého třída 25, Svážná 16 a Panská 9. Jsou místem, kde mohou lidí dobře a levně nakoupit a zároveň se podílet na rozvoji Brna a jeho okolí.


 • prameny, literatura


 • události

  10. 9. 1992
  Založení Nadace Veronica


 • městská část

  Brno-střed


 • související odkazy

  mapa


 • autor

  Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018