Internetová encyklopedie dějin Brna zpřístupněna veřejnosti

12. 5. 2004


ulice

číslo orientační

1


místo

podkroví administrativní budovy Muzea města Brna


nej...

Česká republika
do roku 2012 první a jediná encyklopedie svého druhu


charakteristika

Zveřejnění stránek Internetové encyklopedie dějin Brna předcházela tříletá práce autorského kolektivu na vytvoření obsahové a programové struktury databáze.
V den spuštění stránek, tedy 12. května 2004, databáze zahrnovala téměř 3000 záznamů a 800 obrazů (v roce 2019 encyklopedie zahrnuje přes 67 000 hesel a více než 20 000 obrazů). Všechny údaje byly zařazeny do tehdy pěti základních tematických okruhů (Osoby, Ulice, Objekty, Školy, Stavby).
V roce 2004 autorský kolektiv měl 12 členů. Na vytváření a zadávání dat do databáze se všichni podíleli a nadále podílejí bez jakéhokoli nároku na honorář, často ve svém volném čase.


účastníci

autorský kolektiv,
zástupci médií


zajímavosti

Malá tisková konference spojená s prezentací stránek proběhla na provizorním plátně v jedné z podkrovních kanceláří Muzea města Brna. Totéž místo bylo zázemím pro pravidelné schůzky autorského kolektivu, které se doposud konají jedenkrát měsíčně (v letech 2005–2010 jim zázemí poskytovala Knihovna Jiřího Mahena, jejíž pracovníci se k projektu připojili krátce po zmíněném zpřístupnění Internetové encyklopedie dějin Brna veřejnosti; od roku 2010 se schůzky autorského kolektivu konají v Mečové ulici.


poznámka

Internetová encyklopedie dějin Brna položila základy k postupně vznikající unikátní síti městských encyklopedií.
Tuto síť spojuje jednotný systém, vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem (tehdy se jednalo o malou skupinku nadšenců). Databáze hesel vytvářejí samostatné týmy odborníků v jednotlivých městech (v současné době - rok 2019 - již fungují internetové encyklopedie Jihlavy, Uherského Hradiště, Ostravy a další město svou encyklopedickou databázi nyní připravuje k zveřejnění).


soubory ke stažení


události

13. 5. 2004
Slavnostní vernisáž výstav ke 100. výročí otevření Muzea města Brna


související odkazy

Jis


Aktualizováno: 07. 05. 2019