První česká atletická veteraniáda

3. 9. 1967 (2.–3.9.1967)nej...

Československo
první česká atletická veteraniáda


charakteristika

První česká veteraniáda - závody starších atletů (nad 45 let) se konala v Brně-Žabovřeskách z iniciativy významné osobnosti brněnské i české atletiky doc. dr. Františka Vojty. Vznikla tak tradice každoročních závodů českých atletických "veteránů" na dráze.
V prvním ročníku byli závodníci rozděleni do 5 věkových kategorií po 5 letech.


zajímavosti

K organizátorům patřili např. Tomáš Šalé a Lev Vašíček, startovalo několik desítek bývalých předních i řadových atletů - mj. olympionik z roku 1936 J. Štork-Žofka, bývalý reprezentant a přední trenér a činovník K. Kněnický, iniciátor akce František Vojta a další.


poznámka

Atletické veteraniády se konají u nás stále, jejich tradice trvá přes 4 desetiletí. Věková kategorie veteránů se pak posunula na 40 let (muži) a 35 let (ženy), dnes je jednotná - 35 let. Veteránské kategorie jsou členěny po 5, respektive 10 letech.
Konaly se také např. krajské a městské veteraniády, kromě dráhových disciplín se konají i závody na silnici, v terénu, běhy do vrchu.
Veteránské hnutí se rozvíjí po celém světě, konají se pravidelná mistrovství světa i mistrovství kontinentu pro starší závodníky (masters) jak na dráze, tak mimo dráhu.


události

28. 6. 1986
Jubilejní 20. veteraniáda v atletice 5. 9. 1976
Jubilejní 10. veteraniáda v atletice, tzv. Memoriál dr. Františka Vojty


osoby

Ladislav Kozderka
složil slavnostní znělku Tomáš Šalé
organizátor závodu Lev (Leo) Vašíček
organizátor závodu František Vojta
iniciátor akce


stavby

Areál hřiště Pod lesem
Jana Nečase 1/966


městská část

Jiv


Aktualizováno: 29. 06. 2018