Spuštěno vysílání brněnského studia Československé televize

6. 7. 1961


ulice

katastr

Brno-město


místo

budova Typosu


nej...

Brno


charakteristika

Prvním vysílaným pořadem byly Sedmikrásky nad Brnem - tento pořad byl vysílán živě.
Brněnské studio bylo čtvrtým studiem v Československu.

Zpočátku studio vysílalo pouze z Typosu – tady mělo k dispozici jen malé prostory v mezipatře (v ostatních prostorách domu v dnešní Jezuitské ulici totiž byly převážně byty), později využívalo část pasáže, kde našla zázemí údržba přenosových vozů a sklady.
Postupně studio získávalo další prostory Typosu, ale také například studio Netopýr v dnešní Štefánikově ulici, zázemí našlo i v tř. Kpt. Jaroše apod.


zajímavosti

POŘADY:
V počátcích svého vysílání vyrábělo brněnské studio ČT kromě zábavných pořadů především zpravodajství. Zajišťovalo také sportovní přenosy a vstupy z brněnského výstaviště. Velký podíl ve vysílání měly pořady se zemědělskou tematikou a folklorní pořady.
Ve velice krátké době se zábavné pořady, estrády a inscenace vysílaly i z dalších míst – například z Dělnického domu v Židenicích, z varieté Rozmarýn apod. Jedna z prvních inscenací se vysílala také z Husova sboru v Botanické ulici.
Krátce po vzniku studia se začala psát významná historie pořadů pro děti a mládež, která v Brně trvá dodnes. Na počátku 70. let se na obrazovkách objevily první pravidelné dětské soutěžní pořady. Byly to například Piškvorky; Hrajeme si každý den; Kámen, nůžky, papír; Holky a kluci z jedné lavice, Hip, hap hop nebo AZ-kvíz Junior.
Jedním z nejstarších publicistických pořadů byl pořad To nechce klid (shovívavá kritika nešvarů tehdejší doby).


poznámka

TELEVIZNÍ TECHNIKA
První televizní technikou, kterým bylo studio při svém vzniku vybaveno, bylo zařízení z rozebraného přenosového vozu. Jednalo se o čtyři kamery, režii a zvukové zařízení. Jeho použitelnost byla velmi omezená. Nepostradatelným se proto stal přenosový vůz, který studio získalo brzy po svém vzniku. Přenosový vůz zajišťoval i většinu výroby ve studiu Typos. Dalším zařízením, které mělo Televizní studio Brno brzy po svém vzniku k dispozici, byl filmový snímač 16 mm.
V roce 1963 bylo studio vybaveno novým přenosovým vozem, který byl – v porovnání s předchozím – na vyšší technické úrovni a stal se hlavní televizní technologií.

Po požáru ve studiu Typos (21. 1. 1964) došlo k obměně televizní techniky i ve studiu. Elektronková technologie sloužila až do roku 1978, kdy byla nahrazena tranzistorovou technologií.
První zařízení pro záznam obrazu mělo Brno k dispozici od roku 1967 a pracovalo na principu snímání černobílého obrazu z televizního monitoru filmovou kamerou. Kvalita zaznamenaného obrazu byla velmi omezená.
První opravdu funkční zařízení pro magnetický záznam obrazu mělo Televizní studio Brno k dispozici až od roku 1970.
V roce 1971 dostalo brněnské studio první zařízení na magnetický záznam, do té doby se převážná část vysílání odehrávala živě. Rok 1975 přinesl přechod od elektronkového zařízení k tranzistorovému.



události

3. 10. 2016
Brněnské studio ČT zahájilo provoz v novém sídle 23. 6. 2016
Výstava Vysílá studio Brno 11. 6. 2011
Oslavy 50 let vysílání brněnského studia České televize 17. 6. 2006
Oslavy 45 let vysílání brněnského studia České televize


osoby

Štěpán Mátl
vystoupil v pořadu Sedmikrásky nad Brnem


městská část

související odkazy

MJ, Jis


Aktualizováno: 12. 06. 2019