Otevření Divadla šansonu

16. 1. 2009


ulice

číslo orientační

65charakteristika

Legenda české populární hudby Marta Kubišová devadesátiminutovým programem otevřela Divadlo šansonu v Dělnickém domě v Juliánově. Zpěvačka potěšila publikum nejen písněmi. Vedla zároveň i talk show s herci Vilmou Cibulkovou a Miroslavem Etzlerem.

Myšlenka Divadla šansonu vznikla na konci roku 2006. Jejím autorem je televizní dokumentarista a spisovatel Jiří Vondrák, jenž se při formování idey této scény nechal inspirovat literárně-hudebními kabarety Paříže třicátých až padesátých let.
Zprvu divadlo fungovalo spíše jako „myšlenková scéna“, v rámci níž vznikla řada mimořádných koprodukčních projektů, realizovaných ve spolupráci s Městským divadlem Brno, Redutou Národního divadla v Brně a Českou televizí. Vzhledem k dosaženým uměleckým výsledkům byla Jiřímu Vondrákovi nabídnuta možnost využít prostory v Dělnickém domě na Jamborově ulici v městské části Brno-Židenice.
Tato budova má být v budoucnosti rekonstruována, ale i v současnosti (v roce 2009) vyhovuje potřebám hudebně literárního kabaretu – Divadla šansonu. Jedním z výrazných projektů, plánovaných na první sezónu v novém prostoru, je I. ročník cyklu hudebních inscenací.


poznámka

Divadlo šansonu chce svou tvorbou obohatit brněnskou kulturní scénu o něco, co zde chybělo – kvalitní hudební projekty, vycházející z tradice francouzských kabaretů a žánrově blízkých poetice divadla Semafor šedesátých let, a rovněž řadu dalších kulturních akcí (filmové projekce, výstavy, pořady pro děti), inspirovaných z velké části uměním země galského kohouta.
Projekty divadla, které budou realizovány v novém prostoru a jejichž cílem je rozšířit kulturní nabídku určenou umění milovné veřejnosti z Brna i okolí, naváží na úspěšné pořady minulého období a opřou se o kvalitní dramaturgii, nově obohacenou o původní autorské hudební inscenace a spolupráci se zahraničními umělci a kabaretními scénami z Francie, Polska, Slovenska a Ruska.stavby

Dělnický dům
Jamborova 65/3323


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 12. 01. 2020