Internetová encyklopedie dějin Brna

Požehnání eucharistických misek pro bohoslužbu s papežem

Požehnání eucharistických misek pro bohoslužbu s papežem


 • 29. 8. 2009 


 • místo

  Žďár nad Sázavou


 • charakteristika

  Pro bohoslužbu Svatého otce Benedikta XVI. v Brně organizátoři počítali s pěti sty kněžími, kteří budou - doprovázeni asistencí - podávat svaté přijímání v jednotlivých sektorech.
  Žehnání keramických eucharistických misek pro podávání svatého přijímání během mše svaté se Svatým otcem se uskutečnilo na 6. diecézní pouti rodin v sobotu 29. 8. 2009 ve Žďáře nad Sázavou v areálu Kláštera.
  Žďárský farář Vladimír Záleský z přípravného týmu pro liturgii řekl: „Eucharistické misky pro bohoslužbu jsou v počtu 500 kusů objednány v keramické dílně Kunštát na Moravě. Keramická miska je uvnitř glazovaná a musí splňovat hygienické podmínky pro potravinářské účely. Po bohoslužbě si kněží mohou misku odnést na památku, nadále může být využívána pouze pro liturgické účely.“


 • zajímavosti

  Hostie připravila na mši společnost Unita z Bílé Vody na severní Moravě, která se jako jediná firma v republice touto výrobou zabývá. Dodala také 800 velkých hostií půlených, které byly udíleny kněžím.
  Speciálně pro nedělní papežskou mši bylo přivezeno z Německa i 100 bezlepkových hostií pro celiatiky. Podány jim byly v kapli vedle stanu kněžích nedaleko pódia, na němž sloužil mši svatou papež Benedikt XVI.

 • poznámka

  Farář Vladimír Záleský se zmínil o využití deštníků v sektorech areálu bohoslužby se Svatým otcem Benediktem XVI.: 
  „V papežských barvách žlutá a bílá je objednáno u žďárské firmy SKALA 500 kusů deštníků. V bílém poli bude umístěn znak brněnského biskupství. Deštníky jsou určeny jako poznávací znamení, které bude signalizovat věřícím, kde se v jednotlivých sektorech nachází kněz nebo jáhen podávající svaté přijímání. Deštník ponese asistence - z řad bohoslovců nebo dospělých ministrantů.“


 • obrazy

  img9257.jpg img9258.jpg


 • události

  1. 10. 2009
  Výstava v katedrále na Petrově – připomínka historické návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně 29. 9. 2009
  Zahájení demontážních prací areálu bohoslužby s papežem Beneditkem XVI. 27. 9. 2009
  Návštěva papeže Benedikta XVI. v Brně 23. 9. 2009
  Vztyčení křesťanských symbolů na brněnském letišti 21. 9. 2009
  Tři nové zvony přivezeny do Brna
  další události (3)...


 • související odkazy

  Svatý otec Benedikt XVI. v Brně


 • autor

  Ma


Aktualizováno: 07. 02. 2020

29. 8. 2009 - požehnání eucharistických misek. Foto Vratislav Hnátek.