První veřejné cyklistické závody v Brně

15. 8. 1869


místo

úsek na dnešní Lidické a Štefánikově ulici


nej...

Rakousko-Uhersko
první cyklistický závod na území Rakouska-Uherska


charakteristika

Druhou srpnovou neděli roku 1869 se celé odpoledne až do pozdních večerních hodin konala v Lužánkách velká dobročinná slavnost, jejíž výtěžek měl sloužit na výstavbu nového sirotčince, a zároveň to byla jakási před-oslava 39. narozenin císaře Františka Josefa I. Aby byl výtěžek co největší, byly pro přilákání co možná největšího počtu příchozích (slavnost navštívilo asi 5 000 diváků) vymyšleny nejrůznější lákavé atrakce.
V programu slavnosti je uveden (kromě produkce písní členů brněnských pěveckých spolků, koncertů vojenských dechových kapel, velké tomboly, balonové produkce, bengalských ohňů a závěrečného ohňostroje právě) i závod na velocipedu. Začátek závodu byl stanoven na 19.00 hodin a trať vedla „od vchodu Lužánek až k zábradlí u Královopolní silnice“.
Pro vítěze každé kategorie byl nachystán stříbrný pohár a na hladký průběh závodu měl dohlížet závodní výbor.
Účastníci mohli porovnat své síly celkem ve třech disciplínách, a to v závodu na 300 sáhů (568,95 m) bez překážek (startovalo sedm závodníků), v závodu juniorů na 200 sáhů (379,3 m) bez překážek (tři závodníci) a v závodu v pomalé jízdě se dvěma překážkami na 100 sáhů (189,65 m, sedm závodníků). V závodě na 300 sáhů a v závodě na 100 sáhů zvítězil Čeněk Kusý. Třetí závod juniorů na 200 sáhů vyhrál František Novický.
Podle výsledků měl Čeněk Kusý dostat celkem dva stříbrné poháry, ale nakonec obdržel jen jeden a ten druhý byl předán Němci Maxi Strakoschovi, který skončil v obou závodech na druhém místě.


prameny, literatura

osoby

Albin Esterak
jeden z pořadatelů závodu a pravděpodobně i autor propozic Max Strakosch
v závodě obsadil dvakrát druhé místo v závodě juniorů


MJ


Aktualizováno: 10. 08. 2019