Návštěva novinářů v kobkách justičního paláce

16. 11. 1945


ulice

číslo orientační

16


místo

charakteristika

V přízemí brněnského justičního paláce se nacházely čtyři kobky, kam byli umisťováni za nacistické okupace lidé, odsouzení k smrti či ke káznici Zvláštním soudem při německém Zemském soudu v Brně.
Výkon rozsudků trestu smrti vynesených Zvláštním soudem při německém Zemském soudu v Brně byl původně zajišťován ve věznici ve Vídni. Od 5. 4. 1943 byly zahájeny popravy v Praze-Pankráci a rozsudky vynesené v Brně byly vykonávány zde. Poslední popravy se konaly ještě 26. 4. 1945, v den kdy bylo osvobozeno Brno.


zajímavosti

Některé vzkazy byly pouze anonymní, z jiných lze vyčíst i jména odsouzenců.


poznámka

Na stěnách se v rýhách podařilo objevit některé vzkazy odsouzenců: „Tomanec Jan, odsouzen k smrti dne 3. 11. 44 Vlasti zdar! Přijde den odplaty za nás!“ - „Smrt německým tyranům!“ - „F. Kašpar, 9. V. 1920 - 21. III. 45, poručík ČTSS-SIS, odsouzen k smrti sekerou“ - „Smrček František , smrt 5. I. 1945. Ať žije čes. republika!“ - „Proč musím umírat, vždyť partyzán chce též žít, je člověkem“ - „Gregor Rudolf 19 4. X. 44 smrt“ - „Matičko drahá, odpusť a nezapomeň na svého syna“ - „Mým rozsudkem smrti nezničí náš národ, ani naši inteligenci, právo a spravedlnost tím dříve zvítězí a s ním naše svatá věc".osoby

František Kašpar
jeden z odsouzenců, kteří zde zanechali vzkaz


stavby

Krajský soud v Brně
Rooseveltova 16/648


městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 05. 07. 2018