Teplé jídlo pro bezdomovce v Brně
3. 2. 2010
Mlýnská
místo, kde vydává jídlo bezdomovcům Armáda spásy
Podnásepní
místo, kde vydává jídlo bezdomovcům Centrum sociální péče
Česká republika
první takový projet v republice
Majitel několika brněnských restaurací Richard Hošek připravil unikátní projekt, kdy nesnědené polední menu poskytují restaurace bezdomovcům.
Pro restaurace by to mohlo představovat pozitivní reklamu, v budoucnu i určitý náskok, kdy v rámci slaďování evropské legislativy dojde ke zpřísnění nakládání s nespotřebovaným jídlem, protože podobné zákony už platí v některých evropských zemích.
V zahajovací den projektu v něm bylo zapojeno 7 restaurací, např. Středověká krčma, Pivovarská restaurace, Valhalla nebo Živá voda.
Bylo přivezeno asi třicet porcí jídla (např. segedínský guláš nebo těstoviny s kuřecím masem) a několik litrů polévky.
Projekt zajišťuje Magistrát města Brna spolu s Centrem sociálních služeb, Armádou spásy, Charitou ČR a přihlášenými stravovacími podniky. Vše funguje pod přísnou kontrolou Krajské hygienické stanice JMK.
V západní Evropě je tento program naprosto normální. Např. v Německu existuje zákon, který gastronomickým zařízením zakazuje vyhazovat jídlo do normálního odpadu.
Speciální popelnice na potraviny zpracovává firma, která je velmi drahá. Proto restaurace se snaží vyhazovat co nejméně potravin a je pro ně výhodnější zbylé jídlo darovat bezdomovcům.
Většina z původně oslovených 40 restaurací váhala, nyní se již hlásí další podniky, zájem projevily gastronomická zařízení v celé republice i na Slovensku. Richard Hošek plánuje pořízení nálepky s logem, kterým by zapojené podniky vyjádřily příslušnost k projektu. V Brně se zatím zbylé jídlo sváží Magistrát města Brna prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb do brněnské pobočky Armády spásy v Mlýnské ulici.
Další výdejní místa by se měla otevřít v blízké době i v Podnásepní ulici nebo v budově Diecézní charity v Bratislavské ulici.
Po ročním fungování projektu je možno konstatovat, že se rozvíjí úspěšně. V březnu roku 2011 se projektu účastní čtrnáct restaurací, přidala se i benzinová stanice a pekárna (ta např. v prosinci 2010 rozdala lidem bez domova neprodané pečivo z vánočních trhů). V pracovní dny se vydá průměrně 30 jídel a k tomu nejméně dalších třicet tzv. malých menu, tedy polévky s bagetou. Za rok 2010 bylo vydáno celkem 6 125 jídel a k tomu ještě 7 815 polévek s bagetou, které se vydávají v Armádě spásy a v Domě sociální prevence v ulici Podnásepní. Projekt nestojí izolovaně, protože je navázán na další poskytované služby, např. poradenství nebo sociálně-terapeutickou činnost.
Stav projektu na začátku roku 2012: podle manažera projektu „Jídlo zdarma“ Petra Janíka za rok 2011 svezli z restaurací 6 515 porcí poledních menu a 7 135 polévek. Proto roku 2011 to bylo o 290 porcí méně. Odráží se zde uvažování restauratérů, kteří při zhoršující se hospodářské situaci nyní přesněji odhadují prodané množství jídla.
Z původně zapojených 17 restaurací v roce 2010 čtyři provozovny skončily svou činnost, jedna provozovna změnila majitele, ten se již k projektu nepřipojil.
Do Domu Josefa Korbela přichází denně asi sto bezdomovců. Podle ředitele Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně Pavla Kosorina rozdají denně asi 30 až 40 porcí jídel z restaurací, některý den je to i méně. Jinak si u nich bezdomovci mohou koupit chleba mazaný máslem za 2 Kč a polévku za 5 Kč.
Více informací k projektu "Jídlo zdarma" je uvedeno na: www.menickaprobezdomovce.cz.
25. 1. 2012
Schůzka zástupců organizací projektu „Jídlo pro lidi bez domova“
zahájení projektu, který v roce 2012 pokračuje třetím ročníkem
27. 10. 1992
Slavnost otevření Domu Josefa Korbela
dům, který slouží k péči o bezdomovce, a projekt teplého jídla pro ně je jednou z mnoha aktivit
Richard Hošek
autor projektu
J. Korbel
pamětní deska: Mlýnská 25/1
pamětní deska připomíná osobnost J. Korbela, jehož jméno dům Armády spásy nese
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.