Soudní jednání ve věci automobilového neštěstí u Holubic

11. 9. 1923


charakteristika

Tragická automobilová nehoda 21. 10. 1920 u Holubic, při níž zahynuli dva městští zaměstnanci, byla předmětem soudního jednání.
Senát zemského trestního soudu v Brně (předsedal vládní rada Doleček, státní zastupitelství zastupoval dr. Dvořáček) se 11. 9. 1923 již podruhé zabýval nehodou z roku 1920.


zajímavosti

Soudní jednání provázely rozpory soudních znalců. Původní znalci Ing. Kučera a Hugo Špaček tvrdili, že od chvíle, kdy řidič spatřil zvíře, uplynulo 6–7 vteřin, mohl tedy zastavit.
Noví soudní znalci prof. Zdeněk Elger a Ing. Antonín Nedoma uvedli, že vůz nemohl jet rychle, protože svědkyně Andrýsková, vzdálená od neštěstí několik kroků, viděla, že v autě jsou muži a jedna žena, poznala, že žena neměla sportovní oděv. „Ředitel Rybka zastiňoval mu (řidiči - Menš) výhled a neměl řidiči udělovati v tak kritickém okamžiku rozkazy, jelikož šofér tím ztrácí svůj vlastní úsudek.“


poznámka

Členové městské komise jeli ve služebním voze ze Svatobořic do Brna. Na státní silnici Brno–Olomouc poblíž Holubic vjel automobil na okraj vozovky u hostince Františka Andrýska v Holubicích a srazil se s hříbětem, které vběhlo do cesty. Automobil se převrátil, usmrcen přímo na místě byl stavební tajemník Edvard Šebek, ředitel Vladislav Rybka zemřel na následky zranění později v nemocnici.
Těžká zranění utrpěli náměstek starosty Ludwig Luniaczek a členové městské rady Julie Hackenbergová a Jan Zdražil.
Řidič Alois Batrla z Brna-Králova Pole byl obžalován „pro přestupek proti bezpečnosti života“. Soudní znalci Ing. Antonín Nedoma a prof. Zdeněk Elger se shodli, že řidič jednal správně, snažil se odvrátit nebezpečí, pokud to bylo jen možné. Soud řidiče nakonec zprostil obžaloby.osoby

Zdeněk Elger (z Elgenfeldu)
soudní znalec v případu neštěstí u Holobic Ludwig Luniaczek
náměstek starosty (jeden ze zraněných) Antonín Nedoma
soudní znalec v případu neštěstí u Holubic Vladislav Rybka
oběť neštěstí u Holubic Edvard Šebek
oběť neštěstí u Holubic


Menš


Aktualizováno: 07. 07. 2018