Dokončení rekonstrukce hrobu rodiny Wiesnerovy

25. 5. 2010


ulice

číslo orientační

27



charakteristika

Rekonstrukce hrobu rodiny Wiesnerovy byla provedena díky podpoře Brno-Židenice a kameníka Petra Svanovského v rámci projektu ŽOB „807 hrobů holokaustu“


poznámka

„807 hrobů holokaustu“.
Město Brno bylo za holokaustu svědkem nesmírného utrpení židovských spoluobčanů. Mimo místních, byli v Brně soustředěni uprchlíci z okolních zemí, kteří zde hledali útočiště před fašismem. Také sem byli násilně převezeni Židé z nejbližšího okolí, tzv. brněnského oberlandrátu. Úmrtnost v tento čas byla závratná. Jen na Židovském hřbitově v Brně-Židenicích bylo za druhé světové války pohřbeno 807 židovských spoluobčanů, kteří zemřeli dřív, než byli v transportech odvlečeni do vyhlazovacích lágrů.
Na brněnském židovském hřbitově je v současnosti úspěšně realizován dobročinný projekt, jehož záměrem je vztyčit náhrobní kámen na hrobech těmto lidem, aby nebyli zapomenuti. Náhrobky jsou zhotoveny z kvalitního šluknovského syenitu. Na nápisové desce je kameníkem vytesán nápis ŠOA nebo holokaust.
Projekt je realizován díky dobročinnosti občanů, Kamenoprůmyslových závodů Šluknov, Nadačního fondu obětem holocaustu, Městské části Brno-Židenice, Židovské obce Brno a publikace Židovský hřbitov v Brně Židenicích a osudy lidí s ním spojené. Po dlouhých letech bylo nákladem přesahujícím jeden milion korun označeno kamenem vzpomínky, jak Židé náhrobky nazývají, dosud 178 bezejmenných hrobů.
(Informaci pro naši encyklopedii poskytl 25. 5. 2010 pan Pavel Špunar, správce židovského hřbitova v Brně. Děkujeme.)


události

9. 11. 2007
Pietní odhalení náhrobků na Židovském hřbitově v Brně


osoby

Berta Wiesner
Ernst Wiesner
na židovském hřbitově v Brně mu byla umístěna vzpomínka na hrobě jeho matky


stavby

Židovský hřbitov
Nezamyslova 27/395


městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 20. 05. 2019