Vítězné projekty brněnských vysokých škol

25. 9. 2010


nej...

Česká republika
první ročník této soutěže


charakteristika

V prvním ročníku soutěže o nejlepší příklad spolupráce mezi soukromou firmou a univerzitou obsadily 1. a 2. místo brněnské vysoké školy.
Ojedinělou soutěž vypsala Americká obchodní komora a sdružení pro zahraniční investice (AFI) na podporu spolupráce místních firem a českých vysokých škol. Taková spolupráce je ve vyspělých zemích (např. Finsko, Velká Británie) podporována ze strany státu, řešitelské firmy získávají výhodné státní zakázky, což u nás není. Přitom ze společných projektů mohou profitovat nejen firmy a školy, ale je to přínos pro celou ekonomiku.


zajímavosti

Vítězné projekty:
1. místo - Králičí kožky
Výrobce klobouků Tonak dosud zpracovával králičí kožky pomocí máčení v kyselině a následného drahého sušení. Spojení s Masarykovou univerzitou přineslo novou technologii: kožky se zpracovávají pomocí silného elektrického výboje (způsob je mnohem ekologičtější, levnější a kvalitnější).

2. místo - bezpilotní letoun
VUT v Brně se třemi leteckými firmami vyvinulo malé bezpilotní letadlo Marabu, které za letu dokáže provádět i různá dosud obtížně proveditelná měření.

3. místo - Čisticí robot
ČVUT v Praze se spojilo s firmou Neovision. Výsledkem jejich spolupráce je prototyp unikátního robota, který dokáže pomocí suchého ledu čistit vzduchotechnické potrubí (např. klimatizace). Robot má být brzy uveden na světový trh.


poznámka

Výsledky soutěže byly vyhlášeny 25. 9. 2010, vítězové získali hlavní cenu - šek na sto tisíc korun.



Menš


Aktualizováno: 25. 06. 2018