Verše v brněnských ulicích

20. 8. 2010 (20.–21.8.2010)


charakteristika

V noci z 20. na 21. srpna 2010 se v brněnských ulicích, které nesou jména českých a moravských básníků, objevily jejich verše.
Verše nasprejovali účastníci projektu „Básníci na ulici“. Z pořízených fotografií byla uspořádána stejnojmenná výstava. Nad projektem přijal záštitu primátor Roman Onderka.


účastníci

Občanské sdružení GET ART!, které založili studenti dějin umění MU


zajímavosti

Datum nebylo zvoleno náhodně, podle organizátorky projektu Zdeňky Kocábové, je datum „symbolické už proto, že některé z básníků, jejichž verše jsme použili, komunisté zakázali. A také způsob prezentace jejich tvorby, který jsme zvolili, by za minulého režimu určitě neprošel.“


poznámka

Ulic se jmény básníků je v Brně na osmdesát; protože se autorům projektu nepodařilo sehnat u všech dědice autorských práv, nakonec zůstalo v projektu 73 ulic.
Na výrobu šablon a na značkovací barvy, které používají k označování výkopů opraváři a které během tří měsíců samy zmizí, přispělo město Brno z fondu primátora. Brněnské komunikace bez problémů povolily, aby se verše nasprejovaly na „jejich“ chodníky.
Ohledně autorských práv se o celou věc zasloužila vedoucí literárního oddělení agentury Dilia Jana Kupilíková. Nikdo z dědiců své dobrozdání přímo neodmítl, pouze u Josefa Kainara, Vítězslava Nezvala a Petra Křičky bylo dědiců více a neozvali se všichni. Složité bylo hledání dědiců Jana Rokyty (vlastním jménem Adolfa Černého), proto tito čtyři autoři v projektu nakonec chyběli.
Také obavy z reakcí občanů, kteří v noci sprejující mladé lidi mohli považovat za vandaly, se ukázaly zbytečné. Pokud někdo vyšel ven, nechal si věc vysvětlit. S policií byla organizátorka projektu domluvená, takže vše proběhlo v klidu.



události

2. 9. 2010
Vernisáž výstavy Básníci na ulici



Menš


Aktualizováno: 25. 06. 2018