Slavnostní zpřístupnění Labyrintu pod Zelným trhem

2. 10. 2010


ulice

katastr

Brno-město


místo

podzemí


nej...

Brno
poprvé byl zpřístupněn celý labyrint chodeb pod Zelným trhem


charakteristika

Hraběnka Amálie z Bubna-Litice, které v 19. století patřil jeden z domů na brněnském Zelném trhu, provázela v sobotu zájemce jeho podzemím. Skupinky lidí s ní sestoupily osm metrů pod nohy trhovců na rynku. Ze sklepa domu číslo 21 lidé prošli pod kašnou Parnas a na povrch se vrátili u malého Špalíčku.
Brno o víkendu poprvé zpřístupnilo celý labyrint chodeb pod Zelným trhem. Přestože chodby a místnosti sklepního bludiště v době otevření ještě nebyly vybavené a chyběly v nich expozice, byl o víkendu o mimořádné komentované prohlídky podzemí obrovský zájem.
Sklepní prostory, které v minulosti sloužily především pro skladování potravin a vína, se razily hornickým způsobem. Právě proto má nový vchod do podzemí hlídat soška patronky horníků svaté Barbory. Od dubna následujícího roku, kdy se podzemí otevřelo kompletně vybavené, je jev prostorách expozice vína, světel, středověký šenk, alchymistická dílna nebo trestnice.


účastníci

Roman Onderka, primátor města Brna


poznámka

Přestavba brněnského podzemí začala v červnu 2009. V dubnu 2010 dokončili dělníci opravy Mincmistrovského sklepa pod Novou radnicí, ten byl zpřístupněn 26. listopadu 2010.
Po zpřístupnění Labyrintu pod Zelným trhem v roce 2011 čeká zájemce o brněnské podzemí v roce 2012 lahůdka evropského rozměru: otevření kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Projekt zpřístupnění podzemí stál sto milionů korun.


obrazy

prameny, literatura

události

20. 6. 2012
Otevření Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně 31. 3. 2011
Slavnostní otevření Labyrintu pod Zelným trhem pro veřejnost 26. 11. 2010
Otevření Mincmistrovského sklepa na Dominikánském náměstí


osoby

Roman Onderka
primátor města Brna Amálie z Bubna-Litice
majitelka domu na Zelném trhu (č. 13 a 14)


městská část

související odkazy

MJ


Aktualizováno: 25. 06. 2018