Požár největší tržnice na Moravě

13. 1. 2011 (13.–14.1.2011)


ulice

charakteristika

Místo je známé obchodem s oděvy a obuví, který provozuje vietnamská komunita, existuje zde i vlastní modlitebna.
Požár vypukl ve 20 hodin večer a jeho likvidace trvala do příštího dne do poledne. Hořelo na ploše 72 x 54 metrů, z celkem jedenácti hal jich doslova „lehlo popelem“ šest. Jen zázrakem nikdo nepřišel o život. Také modlitebna unikla zkáze, byla jen zasypána popelem. Předběžná škoda byla vyčíslena na 60 milionů Kč.


zajímavosti

Vyšetřováním se zjistilo, že příčinou požáru bylo nedodržení požárních předpisů a nedbalost. Jeden z nájemců stánku si přivařoval na dveře svého stánku petlici. Nevšiml si, že mu odlétla jiskra a odešel odnést svářečku do auta. Jiskra zaletěla do oblečení, vzniklý požár už nebyl schopen po návratu uhasit. Muž také nedodržel nařízení ředitele tržnice, že bez povolení vedení tržnice se nesmí v areálu nic opravovat. Muž se policii přiznal a spolupracoval i při dalším vyšetřování.
Je zajímavé, že po definitivním odchodu požárníků a policie z místa požárů v pondělí 17. 1. se tržnice otevřela již v úterý 18. ledna. Prodávalo se v nezasažených halách, ředitel tržnice Tran Chuyen nechal pro nájemce, kteří přišli o zboží, přivézt kontejnery, mezi nimiž budou nataženy plachty a pod nimi se bude prodávat. Toto řešení je dočasné, budou postaveny provizorní haly, které postupně nahradí haly zděné.
Vietnamská komunita mezi sebou vybrala během několika dní milion korun na pomoc postiženým krajanům.
městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 25. 06. 2018