Křest nových tramvají se jmény: Verunka, Zuzanka, Anička, Boženka a Danuška

27. 1. 2011


ulice

číslo orientační

151


charakteristika

Pět nových tramvají, model Škoda 13 T, bylo představeno ve čtvrtek 17. 1. 2011 v pisárecké vozovně.


účastníci

Roman Onderka, primátor města Brna,
Robert Kotzian, první náměstek primátora města Brna,
P. Evžen Lukáš Martinec, opat starobrněnského kláštera,
Bedřich Prokeš, ředitel DPMB,
Petr Vízdal, zástupce výrobce


zajímavosti

Jména nových tramvají: Verunka, Zuzanka, Anička, Boženka a Danuška. „Křestní kmotry“ byly dívenky ve věku pět až sedm let, stejného jména, jako ponesou nové tramvaje.
Novinkou je, že sedadla nebudou na bocích, ale bude dřívější uspořádání, na jedné straně dvě sedadla, na druhé straně se v prvním, třetím a pátém článku tramvaje použije sedadlo jeden a půl široké. Do tramvaje se vejde 68 sedících a asi 180 stojících cestujících. Posledních pět tramvají z objednávky dvaceti tramvají u firmy Škoda Transportation se objeví v dubnu 2011.

Technické údaje:
Škoda 13T je pětičlánková nízkopodlažní jednosměrná tramvaj se čtyřmi dvoukřídlými a dvěma jednokřídlými dveřmi. Pracoviště řidiče je plně klimatizováno a je nově vybaveno kamerovým systémem, který snímá prostor exteriéru i interiéru tramvaje. Tramvaj má tempomat, který umožní držet zvolenou rychlost vozu. Počítač také dokáže vhodně přizpůsobit rychlost při jízdě v oblouku, respektive při jízdě ze svahu. Na čele a na konci tramvaje jsou umístěny informační panely pro číslo linky. Na boční straně dveří na článcích jedna, tři a pět jsou umístěné oboustranné informační panely, zobrazující vně tramvaje (hlavní uzly a cílovou stanici) a uvnitř tramvaje (číslo linky a sled jednotlivých zastávek). V oddíle pro cestující jsou umístěny čtyři informační panely a dva oboustranné reklamní LCD panely.
Délka přes nárazníky: 31,06 metrů
Šířka: 2,46 m
Výška: 3,40 m
Počet článků: 5
Počet hnacích podvozků: 3
Nízkopodlažnost: cca 50 %
Kapacita: 68 sedících, 179 stojících při obsaditelnosti 6,66 cestujících na metr čtvereční,
Maximální rychlost: 70 km/h
Jmenovitý trakční výkon: 6 x 90 kW.

Výrobcem tramvají Škoda 13T je ŠKODA TRANSPORTATION a. s. se sídlem v Plzni; podnik vyrábí tramvaje, lokomotivy a příměstské vlakové jednotky. Tramvaje vyrábí od roku 1997 a v ČR jezdí v Praze, Ostravě, Olomouci, Mostu, Plzni a Brně. V zahraničí jezdí v amerických městech Portland a Tacoma, moderní nízkopodlažní vozy pak jezdí v Polsku (Wroclav), Itálii (Cagliari) a Lotyšsku (Riga).


obrazy


události

6. 10. 2016
Křest tramvaje se jménem Bohuslava Fuchse 28. 4. 2011
Křest nových tramvají se jmény: Eliška, Hanička, Ivuška, Janička a Karolínka 17. 8. 2009
Křest nových tramvají se jmény: Gábinka, Helenka, Irenka, Julinka, Klárka, Lucinka, Maruška, Natálka, Olinka, Pavlínka, Renatka a Simonka 11. 12. 2007
Křest tramvaje se jménem Barborka 20. 9. 2007
Křest tramvaje se jménem Adélka


osoby

Robert Kotzian
první náměstek primátora města Brna Roman Onderka
primátor města Brna


městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 25. 06. 2018