Unikátní operace dětské skoliózy – použití techniky rostoucích tyčí

1. 2. 2011


ulice

číslo orientační

20nej...

Česká republika
první operace tohoto druhu v České republice


charakteristika

Poprvé v České republice použili ortopedi FN Brno při operaci dětské juvenilní skoliózy unikátní techniku rostoucích tyčí. Díky nim se páteř poškozená skoliózou postupně narovná a děti tak budou moci prožít šťastné dětství bez korzetu a opakujících se operací.
Ještě před několika dny se desetiletá Lucie z jižních Čech trápila v tělovém korzetu. Několik let ho nosila kvůli vychýlené páteři. Nemohla si hrát jako ostatní děti, nemohla pořádně jezdit na kole, plavat, sportovat. To všechno je už ale minulostí. Lucie se stala první pacientkou v ČR, která na vlastním těle okusila výhody nové operační metody v páteři „rostoucích“ tyčí.
Operaci absolvovala na největším pracovišti svého druhu v republice na ortopedické klinice FN Brno v úterý 1. února. Její bolestivě vychýlenou páteř napravily technika a pomůcky, které porostou spolu s ní.
„Systém tzv. rostoucích tyčí je nová operační technika, která u dětí do 12 let věku poprvé umožní operační řešení skoliózy, tedy vychýlení páteře do strany, které trvale a nenávratně páteř poškozuje. Při operaci jsou nejprve do oblasti vrcholu a na oba konce deformity páteře zavedeny šroubky, do nichž se následně nasadí tyče. Při operaci se zablokují pouze tři obratle na vrcholu křivky. Na obou koncích křivek se tyče umístí do šroubů tak, aby obratle mohly dále dorůstat a tyč pak jakoby roste s dítětem,“ popisuje novou převratnou metodu primář ortopedie Martin Repko.
Lucie se bude moci po rehabilitaci zapojit do běžného života.
Největší výhodou nové metody, která se vyvíjela sedm let je fakt, že pacient nemusí, tak jak roste, absolvovat každého půl roku opakující se operace deformity, které se navíc vždy prováděly v celkové anestézii. Mimo to také není nutné nosit po operaci trupový korzet, který byl při použití původních operačních technik nezbytností.

„Tato operace je vysoce specializovaný výkon, který je možné provádět výhradně na pracovišti s plným vybavením moderními typy operačních instrumentárií, specializovaným anesteziologickým týmem a zajištění monitorace neurologických funkcí v průběhu operace,“ doplňuje popis zatím unikátního zákroku přednosta ortopedické kliniky Richard Chaloupka.

Metoda, která vyžaduje množství speciálních nástrojů a pomůcek, se vyvíjela sedm let především ve Francii a USA a v současnosti se zhruba rok používá s úspěchem právě ve Francii a také v Polsku. „Čekali jsme na jejich výsledky a ty jsou velmi uspokojivé,“ uvedl Chaloupka.


zajímavosti

Ortopedická klinika FN Brno se svou více než třicetiletou tradicí léčení dětských deformit páteře představuje v této problematice vedoucí pracoviště v rámci České republiky.
Na tomto pracovišti se ročně operuje více než 140 dětských deformit páteře, což představuje 75 % všech těchto operací v ČR.stavby

městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 25. 06. 2018