Slavnostní otevření Labyrintu pod Zelným trhem pro veřejnost

31. 3. 2011


ulice

číslo orientační

21


charakteristika

Slavnostním přestřižením pásky za účasti představitelů města a dalších hostů byla ve čtvrtek 31. března završena další etapa projektu Zpřístupnění brněnského podzemí. Od pátku 1. dubna je otevřeno pro veřejnost.
Město Brno poprvé zpřístupnilo celý labyrint chodeb pod Zelným trhem v sobotu 2. října 2010. Chodby a místnosti sklepního bludiště v tu dobu ještě nebyly vybavené a chyběla v nich expozice, přesto o mimořádné komentované prohlídky podzemí byl obrovský zájem.


účastníci

Roman Onderka, primátor města Brna,
Ladislav Macek, náměstek primátora města Brna,
Evžen Lukáš Martinec, starobrněnský opat,
Monika Šimková, ředitelka Brněnského kulturního centra,
pozvaní hosté


poznámka

Do zpřístupněného a v několika místech i nově proraženého podzemí sestupují návštěvníci hlavním vchodem z domu č. 21 na Zelném trhu a zpět na povrch vystoupají do prostor tzv. Malého Špalíčku na Zelném trhu 13. Celková doba prohlídky je 45 minut, přičemž lidé zdolají 212 schodů a pohybují se v hloubce 6–8 metrů pod povrchem náměstí.
Cestou návštěvníci procházejí unikátně vybavenými prostorami pro skladování vína a piva, představeny jsou nejrůznější formy skladování potravin i osvětlovadla, která se v historických sklepech používala. Na návštěvníky čekají zazděné vchody i funkční propojení s jednotlivými domy na povrchu náměstí. Expozice dále nabízí možnost poznání práce tzv. brněnských fysikusů, neboli alchymistů a lékařů, nechybí ani interaktivní trestnice, která zde sice umístěna nikdy nebyla, ale vymáhání trhoveckého práva patřilo k běžným praxím středověkých měst.
Provozovatelem podzemí je Brněnské kulturní centrum. Celý projekt byl realizován z prostředků města Brna a fondů EU, celkové náklady na stavební práce přesáhly 100 milionů korun, vybavení expozic v Labyrintu pod Zelným trhem a Mincmistrovském sklepě vyšlo na 20 milionů korun.

Labyrint pod Zelným trhem se skládá ze dvou částí:
- turistická trasa vyúsťující v komplexu Malého Špalíčku (Zelný trh 13)
- společensko-kulturní část, která ústí nedaleko vchodu do divadla Reduta – tato část bude využívána zejména pro společensko-kulturní akce a není běžnou součástí prohlídkové trasy.


obrazy

prameny, literatura

události

26. 11. 2010
Otevření Mincmistrovského sklepa na Dominikánském náměstí 2. 10. 2010
Slavnostní zpřístupnění Labyrintu pod Zelným trhem


osoby

Roman Onderka
primátor města Brna


městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 25. 06. 2018