Přivezení nových lodí pro Brněnskou přehradu

31. 3. 2011


místo

přístaviště Brněnské přehrady


charakteristika

Dvě nové lodě (Vídeň a Utrecht) byly přivezeny do přístaviště ve čtvrtek 31. března 2011. Cesta z loděnice v obci Hlavečník u Přelouče v Pardubickém kraji trvala více než tři dny. Převoz zajišťovala firma Hanyš, specializovaná na převoz nadrozměrných nákladů.

Každá z lodí má následující rozměry:
délka trupu: 25 metrů, šířka trupu: 6,22 metru, maximální ponor: 1.15 metru. Hmotnost prázdné lodi: 58 tun. Obsaditelnost: 200 osob. Maximální rychlost: 15 km/h. výtlak: 90 tun. Obě lodě jsou bezbariérové (včetně WC).


zajímavosti

Technici, kteří lodě doprovázeli, museli na chvíli odklidit dopravní značky, zvedat elektrické kabely, ořezávat větve. Přitom horní nástavby lodí cestovaly zvlášť. Celá akce probíhala za asistence policie a strážníků.
Po příjezdu do areálu lodní dopravy DPMB byla každá z lodí nejdříve vyzvednuta jeřáby a umístěna na speciální manipulační podvozek. Pak byla na horní palubu namontována kabina kapitána, připevněno zábradlí a namontovány další komponenty. Poté lodníci nové lodě vtáhli do hangáru, kde je čeká lakování, umístění kamerového systému a další úpravy.


obrazy


události

28. 5. 2011
Slavnostní spuštění lodi „Utrecht“ na hladinu Brněnské přehrady 14. 5. 2011
Oslavy 65 let lodní dopravy na Brněnské přehraděměstská část

Menš


Aktualizováno: 25. 06. 2018