Kampaň „Žijeme Londýnem“

24. 5. 2011


ulice

náměstí Svobody
začátek hlavního programu


charakteristika

„Žijeme Londýnem“, tak se jmenovala oficiální kampaň na podporu olympijských her v Londýně v roce 2012, která byla posvěcena jak mezinárodním i českým olympijským výborem, tak i ministerstvem školství a tělovýchovy a Asociací krajů ČR. Tento projekt oficiálně představil v Brně předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek ve čtvrtek 19. května.

V Brně kampaň oficiálně odstartovala celodenním programem za účasti olympijských hvězd na náměstí Svobody v úterý 24. května.
Kampaň byla rozdělena do tří celků. První tvořila putovní výstava velkoformátových fotografií, často velmi unikátních, s olympijskou tematikou, dále to byly spanilé propagační jízdy originálním červeným poschoďovým londýnským autobusem (doubledeckerem) a pak i zapojení školní mládeže do předolympijské kampaně.

Projekt kromě dalších sponzorů podpořil také Jihomoravský kraj částkou 900 000 korun. Akce byla zaměřena nejen na olympiádu samotnou, ale především na šíření olympijských ideálů, hlavně ve vztahu k mládeži.

Autobus, který byl největším tahákem, měl v křestním listě datum výroby 1959 a v současné úpravě, kdy v něm nechyběly ani volně dostupné počítače s informacemi o olympiádě, ho mohlo navštívit zhruba 30 pasažérů najednou. Po Brně jej čekalo putování po všech krajích republiky a celkově se zastavil na 128 místech, zde pobyl vždy celý den. Kampaň doprovodilo 28 vernisáží fotografií, kterým vévodil nejstarší snímek diskaře Josefa Jandy Suka z roku 1900.

Slavnostního představení akce se 19. května zúčastnila také gymnastická legenda Věra Růžičková, zlatá medailistka z OH v Londýně v roce 1948, Šárka Kašpárková, mistryně světa v trojskoku, loňská vicemistryně světa v basketbale Ivana Večeřová a cyklistická legenda Jiří Daler, zlatý z Tokia.
Doubledecker z Brna vyrazil 25. května do Slavkova a o den později se zastavil ve Vyškově. Čtvrtého června zavítal do jižních Čech, do Českých Budějovic.


obrazy

prameny, literatura

události

6. 3. 2012
Výstava modelu olympijského parku 2012


osoby

Jiří Daler
účastník slavnostního představení akce (19.5.) Věra Růžičková-Schuláková
účastník slavnostního představení akce (19.5.)


městská část

související odkazy

MJ


Aktualizováno: 25. 06. 2018