Založení sokolské jednoty v Králově Poli

13. 12. 1891charakteristika

Před založením jednoty působil v místě tělovýchovný kroužek mládeže Palestra, který vznikl v roce 1889. Několik mužů z Králova Pole chodilo také cvičit do Sokola brněnského. Za této situace nastoupil v září do místní školy učitel Josef Dvořáček, který byl před tím cvičitelem Sokola v Ivančicích. Jeho iniciativa urychlila přípravy k založení královopolské sokolské jednoty.
Během podzimu se uskutečnila poradní schůze, byla vytypována vhodná cvičební místnost a byly zaslány ke schválení stanovy sepsané podle vzoru stanov Sokola husovického. Po jejich schválení se 13. prosince konala ustavující schůze, které se zúčastnilo 39 zakládajících členů a hosté z Brna a z Husovic.
Prvním náčelníkem nové sokolské jednoty byl zvolen Josef Dvořáček a starostou neuváženě mladý brněnský advokát JUDr. Emil Dluhoš, který však musel být už 31. ledna 1892 nahrazen Josefem Nejezchlebem.


zajímavosti

Prvním působištěm sokolské jednoty byly dvě nevelké místnosti v nárožním domě na Tovární ulici č. 1 (nyní Křižíkova ulice). Tento dům už neexistuje, byl asanován. V menší přední místnosti byla jakási čítárna s vyloženými časopisy, v o něco větší zadní místnosti se cvičilo. Pro prostory se ujal název "V kufru", který výmluvně vypovídal o jejich velikosti.
Základní cvičební nářadí věnovala Palestra, jejíž starší členové do sokolské jednoty přešli, další bylo pořízeno svépomocí, něco darovaly bratrské jednoty v Brně a v Husovicích.


poznámka

(Podklady k tomuto záznamu připravil pan Ladislav Bartoš, děkujeme.)události

25. 10. 1936
Otevření přístavby královopolské sokolovny 8. 6. 1924
Veřejné cvičení královopolského Sokola na novém cvičišti 30. 5. 1920
Slavnostní otevření nové sokolovny v Králově Poli 8. 9. 1918
Sloučení dvou královopolských sokolských jednot 6/1914
Položení základního kamene sokolovny v Králově Poli
další události (3)...


osoby

František Jan Bartoš
jeden ze zakladatelů


stavby

Tělocvična Sokola Královo Pole v Živnostenském domě –„V kufru“
Tovární + Antonínská (Fabriksgasse + Antonsgasse) 1/81


městská část

Jis


Aktualizováno: 10. 07. 2018